Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Podczas uroczystej gali konkursu Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021, organizowanego przez Polską Organizację Turystyczną, burmistrz Roman Piaśnik odebrał z rąk prezesa POT Rafała Szlachty certyfikat specjalny, jaki otrzymała – udostępniona w tym roku dla zwiedzających – ekspozycja Podziemny Olkusz.

- Bardzo się cieszę, że nasza ekspozycja Podziemny Olkusz otrzymała ten prestiżowy certyfikat. Z jednej strony przyznanie certyfikatu przez kapitułę złożoną z wybitnych specjalistów potwierdza, że ekspozycja Podziemny Olkusz stworzona przez Gminę Olkusz to naprawdę wartościowy i wyróżniający się w skali kraju produkt turystyczny. Z drugiej strony uzyskanie certyfikatu sprawia, że nasza ekspozycja Podziemny Olkusz zostanie objęta specjalnym programem promocyjnym Polskiej Organizacji Turystycznej. To z pewnością przyczyni się nie tylko do zwiększenia liczby turystów zwiedzających samą ekspozycję, ale także do promocji Olkusza i jego atrakcji turystycznych w kraju i za granicą. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Certyfikat POT

Organizowany po raz osiemnasty Konkurs na Najlepszy Produkt Turystyczny – Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej miał na celu wyłonienie najlepszych produktów turystycznych oraz zarekomendowanie ich turystom z kraju i z zagranicy. Certyfikaty są przyznawane przez Kapitułę powołaną przez Prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej. W jej skład wchodzą wybitni eksperci z zakresu turystyki, marketingu, budowy i promocji produktów turystycznych, a także przedstawiciele środowisk akademickich oraz mediów.

Przy wyborze produktów turystycznych, którym przyznano certyfikat, kapituła kierowała się ideą, że produkty certyfikowane mają być swoistym drogowskazem dla turystów. Do konkursu zgłoszono zgodnie z regulaminem 49 produktów turystycznych z całej Polski, w tym dziewięć do Złotego Certyfikatu i 14 do Certyfikatu Specjalnego. Zgodnie z regulaminem konkursu wniosek złożony przez Gminę Olkusz najpierw został oceniony przez Małopolską Organizację Turystyczną, która zarekomendowała go do ogólnopolskiego finału.

Podziemny Olkusz tworzą dwie podziemne ekspozycje multimedialne, które w nowoczesny sposób pokazują historię Srebrnego Miasta. W zabytkowych piwnicach gotyckiego ratusza można poznać dzieje Olkusza. Z kolei piwnice dawnego kwartału królewskiego kryją niezwykłą, interaktywną ekspozycję poświęconą historii górnictwa srebra i ołowiu oraz olkuskiej mennicy.

Podziemia

Fot. Ł. Dwornik

W czasie gali wyróżniona została także Juromania – Święto Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W świętowaniu od początku, czyli od 2018 roku, bierze udział Olkusz i zamek Rabsztyn. Juromania otrzymała dwa certyfikaty – certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021 oraz certyfikat internautów.

– Nie ulega żadnej wątpliwości, że miejsca uhonorowane Certyfikatami Polskiej Organizacji Turystycznej to najbardziej wyróżniające się atrakcje turystyczne na mapie Polski. Chcemy, by odwiedzali je turyści krajowi, polskie rodziny oraz goście zagraniczni. Zachęcam do odwiedzenia strony polska.travel i poznania wszystkich laureatów. Regiony, w których znajdują się certyfikowane obiekty mogą być idealną destynacją wakacyjnych lub krótszych wyjazdów. Posiadanie Certyfikatu POT to ogromny prestiż i potwierdzenie jakości turystycznych doznań. Podnosi on rangę produktu turystycznego, wzmacnia pozycję w oczach klientów. Jego wpływ na prowadzone kampanie promocyjne jest z marketingowego punktu widzenia nieoceniony – mówił podczas gali prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta.

Certyfikat POT

Polska Organizacja Turystyczna to państwowa instytucja, utworzona w celu wzmocnienia promocji Polski w dziedzinie turystyki w kraju i za granicą. Nadzór nad jej działalnością sprawuje Minister Rozwoju i Technologii.

Warto dodać, że ekspozycja Podziemny Olkusz, jaka powstała w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” zrealizowanego przez Gminę Olkusz przy wsparciu środków unijnych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem turystów. Od 22 maja, kiedy prowadzona przez Miejski Ośrodek Kultury ekspozycja Podziemny Olkusz jest otwarta dla wszystkich chętnych, olkuskie podziemia odwiedziło 21 tysięcy turystów. Przed miesiącem ekspozycja Podziemny Olkusz otrzymała także Certyfikat „Polskie Szlaki Polecają”, przyznawany przez popularny portal podróżniczy Polskie Szlaki.

Podziemia

Fot. Ł. Dwornik