Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wiele atrakcji czekało na dzieci i młodzież, którzy spędzali zimowe ferie w domu. Mogli skorzystać z bogatej oferty bezpłatnych zajęć, jakie przygotowały: Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna.

– Bardzo się cieszę, że mimo ograniczeń związanych z pandemią, nasze jednostki przygotowały bogatą i różnorodną ofertę zajęć dla najmłodszych mieszkańców. Na pewno każdy mógł tam znaleźć coś ciekawego dla siebie – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

Dużym zainteresowaniem cieszyła się oferta zajęć dla dzieci i młodzieży, jaką przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, tanecznych oraz kreatywnych. Były też specjalne seanse kinowe dla najmłodszych. Z kolei w nowej ekspozycji „Podziemny Olkusz” dzieci mogły wziąć udział w zajęciach muzealnych. Szczegółową relację z licznych zajęć, jakie podczas ferii zorganizował MOK Olkusz znajdziecie tutaj.

Grupa dzieci, uczestników zajęć.

Bardzo podobały się także zimowe półkolonie, które zostały zorganizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Spotkania uczestników półkolonii rozpoczynały się w specjalnie przygotowanej strefie zabawy i odpoczynku. W planie zajęć nie zabrakło seansów filmowych w Kinie Zbyszek, warsztatów plastycznych, treningu pamięci, a także balu karnawałowego. Podczas półkolonii uczestnicy zwiedzili również Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego w Olkuszu, a także część ekspozycji Podziemny Olkusz. Wielką atrakcją była wycieczka do parku trampolin w Będzinie. Półkolonie zakończyło spotkanie z rycerzami na Zamku w Rabsztynie, ognisko i zimowe harce na śniegu. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy dyplom, który wręczył dzieciom osobiście Pan Marcin Wiercioch - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Szczegółową relację z półkolonii można znaleźć na stronie MOK Olkusz.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu

Przeszło sto godzin ruchu i zabawy dla dzieci i młodzieży czekało na uczestników akcji „Ferie z MOSiR-em” zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Dzieci i młodzież mogły brać udział w zajęciach cyklicznych, takich jak: nauka i doskonalenie pływania (zorganizowane na krytej pływalni przy ZSPI nr 1), akademia karate i samoobrony, szkółka tenisa ziemnego, trening piłki nożnej, animacje sportowe, strefa sportowych gier towarzyskich oraz turnieje tenisa stołowego. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych instruktorów, w tym pracowników MOSiR w Olkuszu. „Animacje sportowe” dla najmłodszych odbyły się w cyklu trzech spotkań, podczas których było wiele zabaw i gier indywidualnych oraz drużynowych, a także konkurencje sportowe, w których uczestnicy zdobywali punkty. Bez względu na miejsce zajęte w klasyfikacji generalnej, każde dziecko otrzymało nagrodę rzeczową za czynne uczestnictwo. Nowością tegorocznych ferii była „Strefa gier” czyli rozgrywki w towarzyskie gry sportowe, takie jak piłkarzyki, dart, tenis stołowy oraz „planszówki”. Ogółem przez dwa tygodnie „Ferii z MOSiR-em 2022”, z różnych form aktywności skorzystało 840 uczestników. Udział we wszystkich zajęciach był bezpłatny, na zakończenie zajęć uczestnicy odebrali pamiątkowe dyplomy i słodycze, a najlepsi zawodnicy w cyklu turniejów tenisa stołowego, poza dyplomami otrzymali medale i nagrody. Szczegółową relację z akcji „Ferie z MOSiR-em” można znaleźć tutaj.

Grupa dzieci, uczestników zajęć sportowych

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Zimowe ferie w olkuskiej Książnicy rozpoczęły się nowymi, cyklicznymi zajęciami „Uczymy się czytać z Biblioteką”, przeznaczonymi dla dzieci w wieku od 5 do 6 lat. Dzieci brały udział w kreatywnych warsztatach pod hasłem  „Zimowa wyprawa do krainy Bogów i Herosów”, inspirowanych mitologią grecką. Stałym punktem spotkań były też kreatywne warsztaty oraz tematyczne zabawy integracyjne. Najmłodsi czytelnicy olkuskiej biblioteki (od 5 do 8 lat) brali udział w zajęciach „Zimowe zabawy z książką”. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. jak wygląda Pani Zima, dlaczego należy zimą dokarmiać ptaki oraz w jaki sposób bezpiecznie bawić się podczas zimowego wypoczynku. W czasie ferii dzieci wzięły również udział w cyklicznych zajęciach: „Po kodzie do kłębka”, „Bajkowe soboty dla rodziny” oraz „Rozumiem, co czytam”.

Fotorelacje z akcji „Ferie w Bibliotece” można znaleźć tutaj.