Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wybuch wojny tuż za wschodnią granicą naszego kraju wśród Polaków wyzwolił nieograniczone pokłady solidarności. Pojawiają się liczne inicjatywy pomocy – zarówno bezpośredniej; na terenie Ukrainy, jak również w kraju. Podobnie jest w Olkuszu, gdzie burmistrz Roman Piaśnik, wspólnie z grupą wolontariuszy i lokalnymi organizacjami pozarządowymi, zorganizował punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy. Przekazał również artykuły pierwszej potrzeby. Zlokalizowany w Olkuszu przy Ośrodku Pomocy Społecznej na Al. 1000-lecia 15C punkt będzie czynny już od najbliższej soboty.

- Dziś wszyscy jesteśmy myślami z Ukrainą. Naturalnym odruchem jest chęć pomocy osobom w potrzebie, dlatego dziękuję wszystkim tym, którzy taką chęć zgłaszają. Teraz wychodzimy naprzeciw najpilniejszej potrzebie – wsparcia w zakresie artykułów ratujących zdrowie i życie. Potrzebna będzie również żywność. Zebrane środki zostaną przekazane na Ukrainę. Część zostanie u nas, a przeznaczymy ją na pomoc szukającym bezpieczeństwa w Olkuszu – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Burmistrz

Co jest potrzebne?

Wśród rzeczy, które są potrzebne, znajdują się koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace, ubrania, peleryny przeciwdeszczowe, środki pielęgnacyjne i higieniczne, środki myjące do ciała, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, szczotki do włosów, bielizna damska, bielizna męska, bielizna dziecięca, podpaski, pieluchy dziecięce, pieluchy dla dorosłych, ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry, zestaw wielorazowych naczyń kuchennych: głębokie naczynia, łyżki, widelce, noże, kubki, środki antyseptyczne, spirytus, maseczki wielorazowe.

Z żywności: woda, produkty żywnościowe nadające się do szybkiego przygotowania, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, żywność puszkowana, makarony, płatki błyskawiczne, zapałki, baterie, zapalniczki, świece, zestawy medyczne.

Punkt zbiórki przy Al. 1000-lecia 15C czynny będzie od przez 7 dni w tygodniu: od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 20:00, natomiast w soboty i w niedziele od godziny 12:00 do 20:00.

Burmistrz

Chętni wesprzeć działalność Punktu, a także włączyć się w organizację innego rodzaju pomocy, mogą kontaktować się drogą mailową na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. .

 

- Docierają do nas kolejne propozycje pomocy, np. osób mogących udzielić schronienia, w tłumaczeniach, czy w udzielaniu bieżących informacji. To niezwykle cenne inicjatywy, dlatego chcielibyśmy, by ta pomoc w pierwszej kolejności trafiała do osób najbardziej potrzebujących. Olkuszanie dowodzą, że są solidarni i że w obliczu cierpienia innych potrafią się szybko mobilizować. To piękne świadectwo. Za wolność naszą i waszą – podsumowuje Roman Piaśnik.

Burmistrz