Około 600 uchodźców z Ukrainy o godzinie 11:00 wjechało specjalnym pociągiem na peron w Olkuszu. Na miejscu czekały na nich ciepłe namioty, posiłki, pomoc medyczna, a także artykuły pierwszej potrzeby, przekazane wcześniej przez wspierających trwające zbiórki na rzecz Ukrainy. Uchodźcy znaleźli bezpieczne schronienia wśród Mieszkańców, wcześniej deklarujących pomoc, a także zostali przewiezieni do Krakowa lub Katowic, również w celu kontynuacji podróży.

- Widok tak wielu osób, które w Olkuszu przekonały się, że są wśród przyjaciół, był prawdziwie ujmujący. Od samego początku konfliktu na wschodniej granicy wspieramy Ukrainę, bardzo szybko uruchomiliśmy zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów, a przyjazd dzisiejszego pociągu dla wielu z nas był świadectwem, że udzielamy – my wszyscy: wolontariusze, organizacje pozarządowe, służby mundurowe, władze różnych szczebli – prawdziwej, znaczącej pomocy. Rozmawiałem na miejscu z wieloma uchodźcami – mówili, że nigdy nam nie zapomną tej pomocy – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Uchodźcy w Olkuszu

W poniedziałek prawdziwe oblężenie przeżywał – już od otwarcia – Punkt Zbiórki przy Al. 1000-lecia 15C. Nie dość, że ofiary na rzecz Ukrainy szczelnie wypełniły magazyn i trzeba było korzystać z zapasowego miejsca na dary, Olkusz opuścił także ważny transport – leków do ukraińskich szpitali.

Przypominamy, że wszyscy chcący przyłączyć się do pomocy potrzebującym z Ukrainy mogą wesprzeć Zbiórkę od poniedziałku do piątku w godzinach od 15:00 do 20:00 oraz w soboty i niedziele od 12:00 do 20:00. Pomóc można także w inny sposób. Swoją chęć można zgłosić na facebookowej grupie Olkusz pomaga Ukrainie lub pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. . Na facebooku publikowane są również bieżące komunikaty o tym, jaka forma pomocy jest w danej chwili najbardziej potrzebna.

Uchodźcy w Olkuszu