Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz

Dziś wszyscy żyjemy losem naszych Przyjaciół z Ukrainy – zarówno tych, którzy walczą z rosyjskim agresorem, jak również tych, którzy znaleźli schronienie w Olkuszu i w najbliższej okolicy. Jednoczymy się z narodem ukraińskim w licznych inicjatywach pomocowych.

Dlatego chciałbym w tym miejscu gorąco podziękować:

- wszystkim Wam – Mieszkańcom – w obliczu prawdziwej próby pokazujecie, jak wielkie serca mają Olkuszanie. Dziękuję za każdą inicjatywę, przekazany dar, ciepłe słowo, codzienne zrozumienie i serdeczność, na które mogą liczyć przybywający do nas Ukraińcy.

- wszystkim Wolontariuszom – są Was dziesiątki, jeśli nie setki. Osoby prywatne i stowarzyszenia. Widzę, jak każdego dnia ciężko pracujecie, poświęcając życie rodzinne oraz zawodowe, by wspierać potrzebujących. Jesteście zawsze tam, gdzie jest potrzebna Wasza pomoc: gdy uchodźcy przyjeżdżają do Srebrnego Miasta, sprawiacie, że czują się u nas bezpiecznie. Pomagacie im znaleźć transport i schronienie. Organizujecie i wspieracie pracę punktów zbiórek, które zaopatrują osoby w potrzebie.

Wiem, że praca, której się podjęliście, jest ciężka. Wiem jednocześnie, że dziś nie chcecie robić niczego innego, bo macie świadomość, jak ważna jest każda chwila, którą poświęcacie. Jesteście wzorem do naśladowania i najjaśniejszym przykładem tego, jak powinna wyglądać bezinteresowna pomoc. Pamiętajcie jednak, by zadbać także o siebie!

- Firmom – jestem poruszony, jak wielu przedsiębiorców – dużych oraz małych – włączyło się w akcje niesienia pomocy. Przekazujecie dary do punktów zbiórek, organizujecie własne zbiórki najpotrzebniejszych produktów, pomagacie dotrzeć do artykułów, które dziś trudno dostać, oferujecie posiłki gościom z Ukrainy i licznym Wolontariuszom, zapewniacie transport ludzi oraz produktów. Robicie to nie licząc ponoszonych kosztów. Jest to postawa zasługująca na najwyższe uznanie.

- Pracownikom Urzędu – wielu z Was w ostatnim tygodniu godziło codzienne obowiązki służbowe z ogromną chęcią niesienia pomocy. Dziękuję za wszystkie pomysły i wsparcie istniejących inicjatyw.

- Instytucjom i Urzędom – wszystkim, które w ramach swoich kompetencji, a często wykazując o wiele większą inicjatywę, tworzą bezpieczną przystań dla uchodźców, a także warunki do wsparcia potrzebujących na granicy i w Ukrainie.

Kilka słów poświęcę również, by opisać to, co od tygodnia dzieje się w Punkcie Zbiórki przy al. 1000-lecia 15C. Gdy na początku tej inicjatywy spotkaliśmy się w kilka osób, by omówić pierwsze szczegóły, chyba nikt z nas nie spodziewał się, jak duże to będzie Dzieło. Po zaledwie tygodniu Punkt zgromadził i przekazał tony materiałów pierwszej potrzeby tam, gdzie to najbardziej potrzebne. Do Wolontariuszy z Punktu zgłaszają się osoby, firmy i instytucje z całego kraju (a nawet spoza granic Polski) z propozycjami pomocy oraz w poszukiwaniu wskazówek dla swojej działalności. Jest to działalność niemal 24 godziny na dobę, jednak jej efekt przekracza początkowe wyobrażenia. Wystarczy wspomnieć, że już teraz planowane jest rozszerzenie działalności Punktu Zbiórki o regularny Punkt Pomocy uchodźcom, którzy już teraz są w Olkuszu.

Swoje osobne podziękowania kieruję właśnie do tych osób, które współtworzą Punkt przy al. 1000-lecia. Wasze umiejętności organizacyjne i współdziałania sprawiły, że Olkusz stał się naprawdę ważnym punktem niesienia pomocy.

Szanowni Państwo,

Przed nami kolejne trudne dni, być może tygodnie, kiedy nasza solidarność z Ukrainą będzie szczególnie ważna. Dbajmy nadal o naszych gości, wspierajmy inicjatywy pomocowe i pamiętajmy, by troszczyć się o siebie nawzajem. Jestem przekonany, że z obecnego czasu niepokoju i obawy o jutro wyjdziemy zjednoczeni oraz silniejsi niż kiedykolwiek wcześniej.

Z życzeniami zdrowia oraz wyrazami szacunku

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz