Aby ułatwić uchodźcom z Ukrainy, których gościmy w naszym mieście, załatwianie codziennych spraw, mając świadomość różnic językowych Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przygotował cały szereg  informacji w języku ukraińskim.

- Zdajemy sobie sprawę z trudności, na jakie napotykają uchodźcy z Ukrainy, którzy goszczą w naszym mieście. Dlatego staramy się ułatwić załatwianie wszelkich formalności oraz przekazywać informacje praktyczne, które pomogą im w codziennym życiu, a najmłodszym pozwolą choć na chwilę zapomnieć o tragicznych wydarzeniach ostatnich tygodni. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Ponieważ od kilku dni obywatele Ukrainy przychodzą do olkuskiego magistratu, aby uzyskać numer PESEL, w urzędzie zostały wywieszone informacje w języku ukraińskim, wyjaśniające gdzie mogą to załatwić. Poza tym w holu zostały rozłożone bezpłatne informatory o Olkuszu i ulotki o mieście, także w języku ukraińskim. Takie informatory i ulotki, podobnie jak plan miasta, można bezpłatnie pobrać również ze strony internetowej olkuskiego magistratu. Znajdują się w specjalnie utworzonej zakładce „Olkusz – informacje praktyczne”. Treści w zakładce są w języku polskim oraz ukraińskim. Link do strony.

Ponieważ wielu uchodźców przychodzi do urzędu wraz z dziećmi, w holu na parterze powstał niewielki kącik zabaw z kredkami, rysowankami oraz legendami o Olkuszu, przetłumaczonymi na język ukraiński. Książkę z legendami  o Olkuszu wraz z tłumaczeniem dwóch legend na język ukraiński także można pobrać ze strony urzędu.

Od kilku dni do szkół podstawowych i średnich na terenie Miasta i Gminy Olkusz, do których trafiły dzieci z Ukrainy, przekazywane są wyprawki przygotowane przez olkuski magistrat. Poza ulotkami w języku ukraińskim są tam przybory (kredki, długopisy, ołówki), a także gry planszowe i plan miasta.

Warto przypomnieć, że w olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej uchodźcy z Ukrainy mogą skorzystać z m.in. bezpłatnego ksero, czy drukarki. Są tam również bezpłatne ulotki o Olkuszu w języku ukraińskim oraz foldery o Małopolsce w języku rosyjskim. Warto nadmienić, że pierwsze wydanie takich ulotek o Olkuszu ukazało się w 2018 roku i Olkusz był jednym z pierwszych miast w Małopolsce, jakie opracowały wydawnictwa promocyjne w języku ukraińskim. W przyszłą sobotę 26 marca, w ramach organizowanej przez olkuski magistrat cyklicznej akcji  „Olkuskie Spacery Historyczne” planowane są bezpłatne wycieczki po mieście dla wszystkich chętnych z tłumaczeniem na język ukraiński.

Ponadto w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej z inicjatywy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz w powstaje Lokalna Baza Informacji dla uchodźców z Ukrainy mieszkających w Olkuszu i okolicy, gdzie potrzebujące osoby mogą bezpłatnie m.in. uczyć się podstaw języka polskiego i skorzystać z pomocy tłumacza.