Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu aktywnie włączyła się w akcję pomocy dla mieszkańców Ukrainy, szukających w Olkuszu i okolicach schronienia przed rosyjską agresją.

Od początku marca w olkuskiej Książnicy odbywają się bezpłatne zajęcia nauki języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Kursy organizowane są w 4 grupach (2 grupy dla osób dorosłych oraz 2 grupy dla dzieci). Zajęcia prowadzą wolontariusze z Ukrainy.

Z pomocą wolontariuszy również prowadzone są dla najmłodszych bezpłatne zajęcia edukacyjne.  Dzieci w wieku od 4-7 lat biorą udział w piątkowych spotkaniach „Zabawy z książką”. W ten sposób olkuska Biblioteka chce sprawić, żeby dzieci choć na chwilę zapomniały o koszmarze wojny i integrowały się z najmłodszymi mieszkańcami Olkusza. Od kwietnia najmłodsi uchodźcy z Ukrainy będą mogli uczestniczyć też w zajęciach „Uczymy się czytać z Biblioteką”.

Olkuska Biblioteka jako jedna z pierwszych bibliotek w Polsce stworzyła BAZĘ INFORMACJI  DLA UCHODŹCÓW Z UKRAINY. Opracowana baza to kompendium aktualnych i ważnych informacji, które są pomocne w funkcjonowaniu i odnalezieniu się ukraińskich uchodźców w naszym kraju i regionie. W bazie znajdują się też informacje dla Polaków, chcących pomóc uchodźcom z Ukrainy. Baza Informacji jest na bieżąco aktualizowana.

Ponadto olkuska Książnica, w ramach projektu WspółpracUJemy z Olkuszem dla ukraińskich dzieci (realizowanego wspólnie z Uniwersytetem Jagiellońskim) tworzy bezpłatną bazę audiobooków ukraińskich bajek. Do udziału w projekcie zgłosili się studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego pochodzący z Ukrainy. Nagrania audiobooków odbywają się w profesjonalnym studiu radia UJOT FM.

Poza tym wszyscy uchodźcy wojenni z Ukrainy, którzy przekroczyli granicę nie wcześniej niż 24 lutego 2022 r., mogą bezpłatnie korzystać z usług Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu,  w tym z komputerów z dostępem do Internetu oraz usług ksero i drukowania.