Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Gmina Olkusz otrzymała najwyższe w historii olkuskiego samorządu dofinansowanie na modernizację infrastruktury drogowej. W ramach rządowego programu Polski Ład niemal w całości zostaną pokryte wydatki na modernizację sieci dróg, wodno-kanalizacyjnej oraz oświetlenia na terenie olkuskich osiedli oraz sołectw. Pozytywne efekty realizacji zaplanowanych prac odczuje każdy Mieszkaniec Miasta i Gminy Olkusz.

- Otrzymane dofinansowanie znacząco przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa oraz komfortu wszystkich użytkowników dróg – od pieszych, przez rowerzystów, po zmotoryzowanych. W planach prac objęliśmy inwestycje na terenie całej gminy. To ogromne wyzwanie, do którego realizacji będziemy chcieli przystąpić tak szybko, jak to tylko będzie możliwe. Bardzo się cieszę, że w nadchodzącym czasie będziemy mogli dokonać prawdziwej drogowej rewolucji w naszej gminie, która będzie możliwa również dzięki wsparciu Pana Ministra Jacka Osucha, i Pana Wojewody Łukasza Kmity, którym w tym miejscu bardzo serdecznie dziękuję – komentuje burmistrz Roman Piaśnik.

Polski Ład

Wniosek Gminy Olkusz, w ramach którego zostało przyznane dofinansowanie, składa się z kilku części:

  1. Kompleksowej modernizacji sieci dróg lokalnych położonych na terenie miejskim i wiejskim gminy Olkusz. Wybrane drogi o łącznej długości prawie 13 km zapewniają połączenie największych osiedli miejskich z centrum miasta oraz umożliwiają skomunikowanie mieszkańców w obrębie części sołectw. W planach jest przebudowa ulic: Baczyńskiego, Orzeszkowej (odcinek środkowy i końcowy), Nullo (od ul. Słowackiego do ul. Polnej), Armii Krajowej, Kolberga, Pomorskiej, Gwarków, Dąbrowskiego, Rabsztyńskiej (odcinek początkowy) i Sikorka (odcinek środkowy). Poza tym planowana jest przebudowa ul. Leśnej w Osieku i drogi w Olewinie oraz budowa ul. Akacjowej w Żuradzie.
  2. Budowy oświetlenia przy ul. Leśnej w Osieku, przy ul. Gwarków i ul. Krucza Góra w Olkuszu, a także budowy odcinków sieci oświetlenia ulicznego na ulicach: Jurajskiej, Polne Wzgórze, Spacerowej, Widokowej, Zamkowej, Na Skraju i Skalistej.
  3. Remontu sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej na drogach o długości prawie 4 km w ulicach: Pomorskiej, Stary Olkusz, Gwarków, Baczyńskiego, Orzeszkowej, Nullo, Armii Krajowej, Kolberga, Rabsztyńskiej, Sikorka oraz w Olewinie.

Łączna wartość wszystkich zadań wynosi blisko 31.578.500,00 złotych. Przyznane dofinansowanie na ten cel wynosi natomiast 29.999.575,00 złotych.

Dobre wiadomości płyną również do pasażerów komunikacji miejskiej: Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu uzyskał ponad 3,7 mln złotych dofinansowania na montaż nowej wiaty przystankowej na terenie placu manewrowego przy Supersamie oraz zakup dynamicznej informacji pasażerskiej – ekranów, montowanych przy przystankach autobusowych, informujących w czasie rzeczywistym o najbliższych kursach obsługiwanych z danego przystanku.

- To już kolejne bardzo wysokie dofinansowanie, które otrzymujemy na realizację naszych planów. Wspólnie z całym zespołem dokładamy wszelkich starań, by – mimo trudnej sytuacji finansowej samorządów całego kraju – wprowadzać nowe inwestycje, pozyskując na nie środki z zewnątrz. W ostatnich latach wiele w Olkuszu się zmieniło, a nasze wysiłki doceniają niezależni eksperci oraz instytucje, przyznając nam prestiżowe nagrody. Nie one są jednak najważniejsze, ale poczucie, że wykonujemy dobrą pracę dla Gminy Olkusz i jej Mieszkańców – podsumowuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.