Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

 

27 czerwca na parkingu przy Parku Czarna Góra w Olkuszu od 12 do 17 odbędzie się wielka zbiórka elektrośmieci. Wszystkie zużyte sprzęty elektryczne i elektroniczne będzie można przekazać do recyklingu. Stare pralki, zepsute lodówki, nieużywane radia czy telewizory, Fundacja Odzyskaj Środowisko zamieni na nasiona łąk kwietnych. Najwyższy czas zrobić porządki!

 

Elektrośmieci przekaż do recyklingu

 

„W naszych domach i mieszkaniach wciąż zalega 20 milionów sztuk elektrośmieci. Stare telefony, ładowarki, aparaty fotograficzne, zabawki elektroniczne, baterie… lista sprzętów, które przechowujemy w naszych szufladach i szafach jest bardzo duża. Warto pamiętać, że zabierają nam one nie tylko cenną przestrzeń, ale zawierają w sobie wiele niebezpiecznych dla zdrowia i życia substancji jak kadm, ołów czy rtęć” – tłumaczy Karolina Kędzierska z Fundacji Odzyskaj Środowisko. Ze zużytego sprzętu elektrycznego
i elektronicznego odzyskuje się metale żelazne, nieżelazne, tworzywa sztuczne oraz szkło. Z części odzyskanych materiałów powstają dzieła sztuki w nurcie trash art oraz ule
z recyklingu, które stoją już w 10 miastach w całej Polsce.

 

Łąka kwietna w nagrodę

 

Za każdy zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, mieszkańcy Olkusza otrzymają nasiona łąk kwietnych i miododajnej facelii. „Chcemy nagrodzić olkuszan za zaangażowanie na rzecz selektywnej zbiórki. Nasiona łąk kwietnych będą nie tylko cieszyć oczy feerią barw, ale także będą kapitalnym miejscem dla pszczół i innych dzikich zapylaczy” – dodaje Karolina Kędzierska.

 

Więcej informacji na temat edukacji ekologicznej, recyklingu oraz zbiórek elektrycznych śmieci znajdą Państwo na stronie www.odzyskajsrodowisko.pl.