Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Prawdziwą ucztą dla melomanów będzie Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2022” pod patronatem Romana Piaśnika - Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Przez całe wakacje odbędą się cztery koncerty, podczas których będzie można posłuchać muzyki wykonywanej na zabytkowych organach bazyliki mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Inauguracyjny koncert odbędzie się w sobotę 9 lipca. Każdy z koncertów będzie prezentował muzykę organową z innych kręgów kulturowych. Planowane są koncerty muzyki niemieckiej, hiszpańskiej i portugalskiej, angielskiej oraz polskiej.

Tegorocznym koncertom w wykonaniu artystów polskich i zagranicznych będą towarzyszyły wykłady dr hab. Krzysztofa Urbaniaka – dyrektora artystycznego Letniego Festiwalu Organowego. Przypomnijmy, że w 1611 roku, olkuscy mieszczanie podpisali umowę na budowę tego niezwykłego instrumentu z Hansem Hummlem, krakowskim organmistrzem pochodzącym z Norymbergi. Po tragicznej śmierci Hummla budowę instrumentu dokończył Jerzy Nitrowski, późniejszy założyciel wielopokoleniowej, renomowanej dynastii organmistrzowskiej. I to właśnie kolejni przedstawiciele tego znanego rodu budowniczych organów będą bohaterami wykładów prof. Krzysztofa Urbaniaka. Warto dodać, że w latach 2015 – 2018 organy były poddawane konserwacji, dzięki czemu teraz możemy ich posłuchać w pełnym brzmieniu. Koncerty i wykłady będą transmitowane on-line.

Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2022” pod honorowym patronatem Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz jest organizowany przez parafię św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu i Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie, Gmina Olkusz oraz Powiat Olkuski.

Plakat z programem koncertów organowych