Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dobiegł końca Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2022”, odbywający się pod patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

- Jestem dumny, że mogłem wesprzeć tak wspaniałą inicjatywę, która porusza serca i naszą wrażliwość. Dziękuję organizatorom za niesłabnącą chęć do sławienia organów Hummla, księdzu prałatowi za otwartość na współpracę, a artystom za mistrzowskie prezentacje. Wszystkim nam życzę, byśmy spotkali się tutaj w Bazylice jeszcze wiele razy, wsłuchując się w cudowne brzmienie organów Hansa Hummla - mówił burmistrz Roman Piaśnik przed finałowym koncertem, który odbył się w niedzielę 24 lipca.

Festiwal

Ideą tegorocznego festiwalu było zaprezentowanie muzyki organowej z różnych regionów świata. Podczas pierwszych dwóch koncertów była to muzyka niemiecka oraz Półwyspu Iberyjskiego, a w tym tygodniu muzyka Wysp Brytyjskich oraz dawnej Rzeczpospolitej; w sobotę kompozytorzy: Thomas Oldfield, Orlando Gibbons, William Byrd, Ferdinando Richardson, John Bull, Thomas Tomkins, Matthew Locke, Henry Purcell i Philip Hart w wykonaniu Urszuli Jasieckiej-Bury z Bielska Białej.

Festiwal

W niedzielę kompozytorzy: Mikołaj z Krakowa, Jan z Lublina, Mikołaj z Chrzanowa i Paul Siefert oraz tabulatury organowe: Warszawska, klasztoru św. Ducha w Krakowie, Gdańska; wszystko w znakomitym wykonaniu Macieja Semli, laureata ostatniej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej w kategorii za całokształt twórczości.

Festiwal

Obydwa koncerty poprzedzone były wykładami autorskimi Krzysztofa Urbaniaka, Dyrektora Artystycznego Festiwalu, który co roku dzieli się z nami swoją ogromną wiedzą. Tym razem poznaliśmy członków rodziny Nitrowskich.

Festiwal

Festiwal

Festiwal