Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz ruszyli do pomocy swoim wschodnim sąsiadom. Przyjmowali ich do swoich domów, a także kierowali wsparcie za granicę. Duża grupa wolontariuszy współtworzyła z władzami miasta Punkt Pomocy Ukrainie, znajdujący się przy al. 1000-lecia 15C, z którego wyjeżdżały samochody wypełnione produktami pierwszej potrzeby oraz żywnością. Znaczna część tej pomocy trafiała do ukraińskiego Niżyna. Olkuszanie doczekali się symbolicznego podziękowania – jedna z ulic Niżyna otrzymała nazwę Olkuska.

- Olkuszanie swoją pomoc oferowali bezinteresownie, z potrzeby serca, czując solidarność w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. W akcję włączyli się licznie wolontariusze, organizacje pozarządowe oraz firmy, nie szczędząc czasu oraz środków, co zasługuje na najwyższe uznanie. Dziś dowiadujemy się, że jedna z ulic w ukraińskim Niżynie będzie nosiła nazwę Olkuskiej. Taka forma podziękowania ma niezwykły wymiar, bowiem jest wyraźnym dowodem tego, że mieszkańcy Niżyna doceniają otrzymane wsparcie i chcą tę pamięć przekazywać przyszłym pokoleniom, na stałe wpisując olkuski akcent w krajobraz swojego miasta – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Rada Miejska Niżyna na swoim nadzwyczajnym zebraniu decydowała o dekomunizacji nazw ulic swojego miasta. Wybrano ulice o sowieckim pochodzeniu, którym nadano nową nazwę.

Sesja RM Niżyn

- Ta inicjatywa jest gestem głębokiej wdzięczności Niżyna do mieszkańców Waszego miasta za solidarność i pomoc, jakiej nam udzieliła Wasza społeczność podczas aktywnej fazy działań wojennych. Dzięki Waszemu wsparciu Niżynowi udało się uniknąć katastrofy humanitarnej, pomóc najsłabszym grupom mieszkańców naszego miasta, a także Siłom Zbrojnym Ukrainy i Obrony Terytorialnej – pisze w oficjalnej korespondencji mer Niżyna Oleksandr Kodola. - Historycy, naukowcy, zastępcy, przedstawiciele społeczeństwa oraz specjaliści różnych dziedzin od kwietnia 2022 roku pracowali nad przemianowaniem nazw ulic podlegających polityce derusyfikacji – dodaje natomiast na swoim profilu w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy, że pod koniec lipca oficjalna delegacja Niżyna odwiedziła Olkusz. Wówczas władze obu miast podpisały list intencyjny na rzecz zacieśnienia współpracy.

Wizyta mer Niżyna

Informacje o nadaniu jednej z Niżyńskich ulic nazwy Olkuskiej potwierdza dr Mateusz Kamionka, wiceprezes Stowarzyszenia SIMO, który na swoim profilu społecznościowym prowadził relacje ze swojej obecnej wizyty w Ukrainie, dokąd pojechał z kolejnym transportem humanitarnym.

- Znajdujemy się na ulicy Władimira Majakowskiego – słynnego rosyjskiego pisarza i propagandzisty, a także autora antypolskich plakatów propagandowych z okresu wojny Polsko-Bolszewickiej. Ta ulica została przemianowana na ulicę Olkuską. Jest to jedna z najstarszych ulic w Niżynie. Dawniej była tu twierdza, a do dzisiejszego dnia zachowały się jedne z najstarszych budynków w mieście. Jeżeli kiedyś będą Państwo w Niżynie, to zapraszam również na ul. Olkuską – informuje z Niżyna dr Kamionka.