Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wakacje dobiegły końca, a uczniowie całego kraju wrócili do szkół na kolejny rok nauki. Oficjalne miejsko-gminne rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Olkuszu w Olkuszu. Niezwykłe obchody miały miejsce również w Szkole Podstawowej im. kpt. pilota Władysława Gnysia, gdzie upamiętniono bohatera pierwszej zwycięskiej bitwy powietrznej, która w czasie II wojny światowej odbyła się nad Żuradą.

- Jeden z najwybitniejszych naukowców wszech czasów Isaac Newton powiedział, że „to, co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean.” Dziś rozpoczynamy nowy rok szkolny, a wakacje są już tylko pięknymi wspomnieniami. Być może wielu z Was odwiedziło morze, podziwiając jego bezmiar i ciesząc się falami. Teraz jednak zanurzycie się w oceanie nauki, o którym mówił Newton. Wraz z powrotem do murów tej pięknej szkoły będziecie pogłębiali swoją wiedzę, rozwijali talenty i zainteresowania – mówił do uczniów w pierwszy dzień szkoły Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

1 września

W obu uroczystościach Gminę Olkusz reprezentował burmistrz Roman Piaśnik, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kucharzyk, zastępcy burmistrza, a także dyrektorzy jednostek organizacyjnych.

W Olkuszu i w Żuradzie nie brakowało także odwołań do historii – 1 września 1939 roku, gdy nie słyszano pierwszego szkolnego dzwonka, a syreny ostrzegające przed zagrożeniem. Wątek pamięci o tych wydarzeniach pojawiał się w przemówieniach zaproszonych gości, ale także w prezentacjach uczniów.

1 września

Były jednak także optymistyczne akcenty – wspólny śpiew, a nawet taniec.