Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Naukę w szkołach podstawowych na terenie Miasta i Gminy Olkusz rozpoczęło około stu dzieci – uchodźców z Ukrainy. Władze miasta oraz jednostki organizacyjne starają się, aby ukraińskie dzieci mogły się zintegrować i poznać nasze miasto.

- Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci z Ukrainy, które mieszkają na terenie Gminy Olkusz czuły się u nas dobrze, mogły kontynuować naukę, a także poznawać historię, zabytki i atrakcje turystyczne naszego miasta i gminy. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, które będą służyły integracji i dobru dzieci. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

W najbliższych dniach do szkół będą przekazywane wyprawki dla pierwszoklasistów przygotowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Wraz z wyprawkami do każdej ze szkół trafią ulotki w języku ukraińskim o atrakcjach turystycznych Olkusza, a także o zamku Rabsztyn, jakie zostały opracowane przez olkuski magistrat. Ulotkę o atrakcjach Olkusza można pobrać tutaj, a ulotkę o historii miasta i zamku Rabsztyn tutaj.

Również miejskie jednostki organizacyjne mają ciekawą ofertę skierowaną także do uczniów z Ukrainy.

Już wkrótce w olkuskiej Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkusz rozpoczną się, skierowane do dzieci z Ukrainy zajęcia pt. „Uczymy się czytać z Biblioteką” oraz „Zabawy z książką” dla dzieci polskich i ukraińskich. Od października zostaną wznowione bezpłatne zajęcia nauki języka polskiego dla dzieci i dorosłych. Zajęcia będą się odbywały raz w tygodniu i będą prowadzone przez wolontariuszy. Zajęcia dla dzieci są organizowane we współpracy z Samorządowym Zespołem Edukacji w Olkuszu. Szczegółowe informacje będzie można znaleźć na stronie olkuskiej Biblioteki. Poza tym na stronie olkuskiej Biblioteki jest baza audiobooków z bajkami dla dzieci w języku ukraińskim. Bajek można odsłuchać tutaj. Wkrótce na stronie Biblioteki zostanie także zamieszczony audioprzewodnik po Olkuszu w języku ukraińskim, jaki powstał we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu, a także wolontariuszami – uchodźcami z Ukrainy, którzy tłumaczyli i nagrywali teksty.

W Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu od 5 września rozpoczęły się zapisy na zajęcia w pracowniach MOK, w których mogą także brać udział dzieci z Ukrainy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie MOK.

Mamy też ciekawą ofertę skierowaną do szkół na organizację krótkich spacerów po historii i zabytkach Olkusza w formie gry miejskiej. Dzięki współpracy olkuskiego magistratu z pomysłodawcą Turystycznych Rodzinnych Imprez Plenerowych z Dreptusiem powstał spacer „Z Dreptusiem po Olkuszu – zagadki olkuskiej starówki”. Kartę z mapą i pytaniami można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej dreptuś.pl w wersji polskiej oraz ukraińskiej.

Można także zorganizować spacer Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich korzystając z bezpłatnej aplikacji „Olkusz – szlakiem gwarków” na urządzenia mobilne. Audioprzewodnik w językach: polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim można pobrać bezpłatnie ze Sklepu Play lub z AppStore. Planowane są także kolejne bezpłatne wycieczki w ramach organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy akcji „Olkuskie Spacery Historyczne”. W spacerach biorą udział wolontariusze – uchodźcy z Ukrainy, którzy tłumaczą wypowiedzi przewodnika.

Działania skierowane do uchodźców z Ukrainy prowadzą także organizacje pozarządowe. W olkuskim klubie osiedlowym „Krecik” prowadzonym na Osiedlu Młodych przez Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej „SIMO” trwają zajęcia w ramach projektu "Centrum wsparcia uchodźców z Ukrainy" realizowanego przy wsparciu Urzędu Wojewódzkiego. Poza tym w klubie, dwa razy w tygodniu (poniedziałki i czwartki) odbywają się bezpłatne zajęcia z języka polskiego, w poniedziałki zajęcia plastyczne dla dzieci, a w czwartki zajęcia taneczne z elementami rozciągania dla dzieci. W klubie prowadzone są także dyżury centrum informacji dla uchodźców. Przypominamy, że w każdą środę, w pawilonie przy alejach 1000 lecia, od godz. 16.00 do 20.00 otwarty jest punkt wydawania pomocy materialnej (ubrania i podstawowe środki higieniczne) dla uchodźców. Stowarzyszenie nadal organizuje pomoc humanitarną dla ukraińskiego miasta Niżyn. Więcej informacji na fanpage stowarzyszenia SIMO.

Z kolei dzięki inicjatywie stowarzyszenia „Res Sacra Miser”, w każdy czwartek w budynku dawnego starostwa (Rynek 4) od godziny 11.00 do 15.00 spotykają się uchodźcy z Ukrainy mieszkający w Olkuszu i okolicach.