Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz!

W ostatnim czasie podjęliśmy trudną decyzję o ograniczeniu zużycia energii elektrycznej w naszej gminie. Niestety, obecne i prognozowane ceny prądu dla samorządów są horrendalnie wysokie. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 roku Gmina Olkusz płaciła 27 groszy netto za 1 kWh, w tym roku jest to już 1,02 zł, a prognoza na przyszły rok wskazuje 1,74 zł netto za 1 kWh, czyli 644% więcej niż w 2021 roku! Żaden budżet nie jest w stanie udźwignąć tak gwałtownego wzrostu cen, dlatego w miastach całego kraju oświetlenie uliczne jest wyłączane.

Zdaję sobie sprawę, że jest to duża uciążliwość, dlatego podjąłem decyzję, by w naszej gminie całkowite wyłączenie oświetlenia nastąpiło dopiero w godzinach 23:00-5:00, gdy już niewielu Mieszkańców porusza się po gminnych ulicach. Ponadto w wielu miejscach do godziny 23:00 oświetlenie uliczne pozostaje włączone w ograniczonym zakresie; załączanych jest około 50% lamp. Podjąłem również decyzję o rezygnacji z uruchamiania iluminacji świątecznej.

Dochodzą do mnie informacje o tym, że czasem obserwują Państwo włączone oświetlenie uliczne w ciągu dnia. Taka sytuacja oznacza trwające prace polegające na diagnozie i usuwaniu istniejącej awarii. Sporadycznie występują również sytuacje rozprogramowania zegara, co skutkuje załączeniem oświetlenia w ciągu dnia – tego typu zdarzenia mogą Państwo zgłaszać pod numerem telefonu 32 626 01 57 lub 991.

Systematycznie wymieniamy oświetlenie uliczne na energooszczędne oprawy LEDowe. Kilka lamp LEDowych zużywa tyle energii, co jedna „stara” lampa sodowa. Energooszczędne oświetlenie instalowane jest także przy nowych inwestycjach oraz w czasie remontów istniejących ulic. Prowadzimy również negocjacje z Tauronem w sprawie wymiany źródeł światła na LED wszystkich należących do nich opraw.

Są samorządowcy, którzy próbują udawać, że problemu nie ma, a gigantyczny wzrost kosztów – chcąc stwarzać dobre wrażenie – pokrywają zaciągając kredyty na realizację wydatków bieżących, w tym koszty energii elektrycznej czy obsługę poprzednich długów. Rosnące od miesięcy stopy procentowe oznaczają, że dziś nowe kredyty są coraz droższe, dlatego dokładam starań, by nie obarczać Gminy Olkusz tego typu zobowiązaniami. Wysokie raty kredytów obciążyłyby przecież Państwa – Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz.

Szanowni Państwo,

W ostatnich miesiącach doświadczamy konsekwencji galopującej inflacji – rosnących cen paliw, energii elektrycznej, czy produktów na sklepowych półkach. Są to bardzo dotkliwe wzrosty dla skromnych budżetów domowych, sięgające nawet kilkudziesięciu procent.  Dla samorządów te wzrosty są jeszcze wyższe, jak w przypadku prądu. Mam szczerą nadzieję, że rząd wypracuje skuteczne rozwiązania, pozwalające nam wszystkim – zarówno w budżetach domowych, jak również w ramach wydatków samorządowych – żyć bez konieczności wprowadzania tak trudnych ograniczeń.

Zanim to jednak nastąpi proszę Państwa o zrozumienie dla zaistniałej sytuacji.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz