Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Od ubiegłego roku w Osieku i w Zedermanie trwają budowy przedszkoli samorządowych. Wraz z upływem czasu coraz bardziej widoczne są postępy w pracach, które w ostatnim czasie osobiście oceniał burmistrz Roman Piaśnik z lokalnymi przedstawicielami mieszkańców – radnymi oraz sołtysami. Wartość samych prac budowlanych wynosi 10,5 mln złotych dla obu zadań, a Gmina Olkusz uzyskała na ich realizację dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości 7,5 mln złotych.

- Obie inwestycje są szczególnie bliskie mojemu sercu, ponieważ znacząco powiększamy ofertę naszej Gminy w zakresie dostępności edukacji przedszkolnej dla najmłodszych mieszkańców. To lepszy start dla naszych dzieci, a dla rodziców wsparcie w wychowaniu i pomoc w powrocie na rynek pracy. Mimo trudnego roku galopującej inflacji i kryzysu związanego z wojną w Ukrainie oba zadania zmierzają do szczęśliwego końca. Nie mogę się doczekać dnia, w którym te – na razie – surowe mury wypełnią się śmiechem szczęśliwych dzieci – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Osiek

Obie inwestycje już dziś prezentują się okazale – większe postępy w pracach widać w mniejszym obiekcie, który powstaje w Zedermanie, gdzie efekty można oceniać już bez rusztowań okalających elewację dobudowanej części przedszkolnej. Prace budowlane w obu sołectwach zostaną zakończone wiosną 2023 roku.

 

Budowa przedszkola w Osieku

Dwukondygnacyjne przedszkole przeznaczone zostanie dla 150 dzieci i będzie się składało z 6 sal; każda z nich przeznaczona dla 25 dzieci. Ponadto wykonane zostaną m.in. dwie sale do zajęć indywidualnych, sala wielofunkcyjna, jadalnia, pokój nauczycielski i pielęgniarki z izolatką, kotłownia, wentylatorownia, pomieszczenie porządkowe, szatnie, pralnia, archiwum oraz plac zabaw z urządzeniami zabawowymi. Wartość prac budowlanych to ok. 7 mln złotych. Ostateczny koszt robót będzie znany po zakończeniu wszystkich prac.

Osiek

Na zdjęciu: burmistrz Roman Piaśnik, radny Apolinary Ćwięczek i sołtys Józef Moń

 

Rozbudowa Zespołu Szkolno-Przedszkolnego o część przedszkolną w sołectwie Zederman

Do istniejącego budynku szkoły dobudowany został dwukondygnacyjny budynek przedszkola z osobnym głównym wejściem. Przedszkole zapewni opiekę dla 75 dzieci w 3 salach. Ponadto, w skład obiektu wejdą 3 pomieszczenia z toaletami, pomieszczenie z toaletami dla pracowników, pomieszczenie socjalne oraz szatnia. Źródłem ciepła będzie kotłownia w szkole. Dodatkowo wykonane zostaną m.in. droga pożarowa, plac manewrowy, chodnik, miejsca postojowe, schody zewnętrzne oraz podjazd dla osób niepełnosprawnych. Wartość prac budowlanych to blisko 3,5 mln złotych. Ostateczny koszt robót będzie znany po zakończeniu wszystkich prac.

Zederman

Na zdjęciu: burmistrz Roman Piaśnik, radna Małgorzata Postołek i sołtys Sabina Gęgotek