Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Zapraszamy w piątek 20 stycznia do udziału w spacerze historycznym  „Śladami powstańców na Starym Cmentarzu”, który inauguruje tegoroczną akcję  „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”, organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami.

Tematyka spaceru będzie związana z przypadającą w tym roku 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Uczestnicy spaceru spotkają się o godz. 16.00 przed wejściem na cmentarz od strony parkingu, gdzie będzie na nich czekał przewodnik, historyk – regionalista. Podczas spaceru odwiedzą m.in. grób, w którym pochowany jest pułkownik Francesco Nullo, a także, o czym nie wszyscy wiedzą, dwóch innych powstańców, czyli Władysław Romer oraz Ignacy Żelechowski ps. Julian. Spacer będzie także okazją do odwiedzenia grobu Romana Bukowskiego (1811 – 1862), właściciela miejscowości Klucze, uczestnika powstania listopadowego, a także miejsce, gdzie znajdował się grób Brunona Zbyszewskiego (1800 – 1868), także oficera w powstaniu listopadowym.

Po spacerze zapraszamy uczestników do pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie będzie można zobaczyć wystawę planszową  „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego”, przygotowaną przez Bibliotekę. O godzinie 17.00 w Bibliotece rozpocznie się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Miłośników Historii Olkusza, w trakcie którego zostanie zaprezentowany wykład „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej”. Wstęp wolny.

Bezpłatny spacer odbywa się w ramach akcji  „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”. Jego organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

plakat z zapowiedzią spaceru