Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Spacer historyczny, wykład i wystawa w olkuskiej Bibliotece. To tylko część wydarzeń, jakie towarzyszyły obchodom 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego w Olkuszu.

- Powstanie styczniowe jest ważną częścią naszej historii, a hasło powstania „Za wolność naszą i waszą” jest ciągle aktualne. Ziemia olkuska odgrywała bardzo ważną rolę podczas powstania, to tu rozegrało się wiele bitew i potyczek. Pamięć o powstańcach i ich poświeceniu jest naszym moralnym obowiązkiem – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Przypomnimy, że Powstanie Styczniowe było największym zrywem narodowym w XIX w. W jego trakcie miało miejsce ponad tysiąc starć, w których wzięło udział prawie 200 tysięcy powstańców.

W miniony piątek,  przedstawiciele władz miasta zapalili symboliczne znicze na grobach uczestników powstania spoczywających na olkuskim cmentarzu parafialnym. Są tam pochowani powstańcy: Franciszek Opatowiecki (1843 – 1917), Konstanty Samulski (1828 – 1918) oraz Jan Kanty Skawiński (1848 – 1925).

 znicz na grobie zasypanym śniegiem

Po południu, prawie trzydzieści osób wzięło udział w spacerze historycznym  „Śladami powstańców na Starym Cmentarzu”, który rozpoczął tegoroczną akcję  „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”, organizowaną przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu we współpracy z partnerami. Uczestnicy spaceru zapalili symboliczny znicz przed grobami powstańców styczniowych, czyli pułkownika Francesco Nullo, Władysława Romera oraz Ignacego Żelechowskiego ps. Julian, którzy zginęli w bitwie pod Krzykawką. Następnie odwiedzili grób Romana Bukowskiego (1811 – 1862), właściciela miejscowości Klucze, uczestnika powstania listopadowego oraz Brunona Zbyszewskiego (1800 – 1868), także oficera w powstaniu listopadowym oraz ks. Władysława Kuczyńskiego (1837 - 1904), który wspierał powstańców styczniowych.

Kilkadziesiąt osób stoi przed grobem na cmentarzu.

 

Po spacerze uczestnicy przeszli do pobliskiej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie powitała ich dyrektor Beata Dziąbek, która przybliżyła tematykę wystawy planszowej „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego”, przygotowanej przez Bibliotekę. Następnie rozpoczęło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Miłośników Historii Olkusza.

 Grupa osób słucha wykładu.

Organizowane od lipca 2021 roku comiesięczne spotkania Klubu odbywają się pod patronatem burmistrza Romana Piaśnika. Uczestnicy spotkania mieli okazję wysłuchać, ilustrowanego archiwalnymi fotografiami i dokumentami, wykładu pt. „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej”. Otrzymali także bezpłatne ulotki o historii olkuskiego Starego Cmentarza opracowane i wydane przez olkuski magistrat. Po wykładzie był czas na rozmowy i dyskusje.

Bezpłatny spacer odbywał się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”. Jego organizatorem był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.