Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Niezwykły był sobotni wieczór 25 lutego 2023 roku, tak jak niezwykli są laureaci nagrody Cordis Nobilis za 2022 rok, przyznanej Szlachetnym Sercom, czyli osobom i organizacjom, wyróżniającym się aktywną i bezinteresowną pracą na rzecz innych. Jej uroczystego wręczenia dokonał burmistrz Roman Piaśnik w symbolicznym czasie – dzień po rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie.

- Miniony rok trwale zapisał się w naszej pamięci. Wojna za naszą granicą wzbudziła dawno niepamiętaną grozę i poczucie realnego zagrożenia. Już od roku obserwujemy krwawiącą, ale bohatersko broniącą się Ukrainę. W ostatnich miesiącach zupełnie na nowo poznaliśmy, czym jest bezinteresowna pomoc. Dlatego tym większym podziwem darzymy te osoby, które swoją bezinteresowną pracą zasługują na naszą wdzięczność – tymi słowami laureatów nagrody Cordis Nobilis docenił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Cordis Nobilis

W kolejnej już edycji Szlachetnych Serc nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: Organizacja, Filantrop, Wolontariusz i Osoba. Wręczenia nagród dokonał burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, a laudacje odczytał naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Jacek Imielski.

 

W kategorii Organizacja nagrody przyznawane są organizacjom pozarządowym za najwartościowsze przedsięwzięcia służące budowaniu wspólnego dobra. Laureatem został Klub Sportowy OMEGA w Olkuszu.

Uczniowski Klub Sportowy Omega Olkusz w ubiegłym roku obchodził 10-lecie swojej działalności, kontynuując działalność Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Hilcus”. Z wielką pasją i zaangażowaniem klub rozwija pływackie talenty kolejnych roczników Olkuszan. Pływacy klubu Omega Olkusz zdobywają liczne medale mistrzostw Polski juniorów i mistrzostw Polski .

Klub może rozwijać swoją działalność dzięki pomocy dyrekcji Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 w Olkuszu. Nieocenioną pomoc w działalność klubu wnoszą rodzice zawodników. To oni angażują się w życie klubu, dbają o atmosferę i najlepszy doping na zawodach.

Uczniowski Klub Sportowy Omega Olkusz to pepiniera wybitnych olkuskich pływaków.

 Cordis Nobilis

W kategorii Filantrop nagrody przyznawane są darczyńcom i sponsorom za finansowe wspieranie działalności społecznej. Laureatem nagrody w tej kategorii zostali Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie.

Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie od wielu lat wspierają finansowo i rzeczowo liczne przedsięwzięcia charytatywne i przedsięwzięcia integrujące lokalne środowisko. Od 2015 roku wspierają organizację Wigilii Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz dla mieszkańców na olkuskim Rynku. Przekazują vouchery do restauracji Batorówka licytowane w trakcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i w czasie zbiórek dla chorych dzieci. Od wielu lat wspierają rzeczowo i finansowo przedsięwzięcia integrujące mieszkańców Olkusza – pikniki rodzinne, eksplozję kolorów w II LO w Olkuszu.

Państwo Aneta i Paweł Nawrotowie nasi filantropi.

 Cordis Nobilis

W kategorii Wolontariusz nagrody przyznawane są osobom stawiającym pierwsze kroki w pracy społecznej. Kapituła zdecydowała o przyznaniu czterech wyróżnień, które otrzymały Pani Alicja Gałka, Pani Patrycja Mączka, Pani Dominika Maroszek i Pani Julia Stach.

Panie: Alicja Gałka, Julia Stach i Patrycja Mączka z wielkim zaangażowaniem wykonywały pracę wolontariacką w Gimnazjum Nr 4 w Olkuszu a później w IV Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. W gimnazjum opiekowały się niepełnosprawnym chłopcem, wysyłały paczki dla potrzebujących dzieci, brały udział w zbiórkach charytatywnych.

W IV Liceum Ogólnokształcącym brały udział w świątecznej zbiórce żywności, kwestowały w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, pomagały starszej osobie w robieniu zakupów i w wielu innych akcjach pomocowych.

Panie Alicja Gałka, Julia Stach i Patrycja Mączka - ,,Wspaniała Trójka z Czwórki”.

Pani Dominika Maroszek od wielu lat uczestniczy w dziesiątkach przedsięwzięć społecznych i charytatywnych. Wspierała wiele zbiórek na rzecz chorych dzieci, na rzecz podopiecznych Socjalizacyjnej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej i Domu Dziecka w Olkuszu.

Pani Dominika Maroszek to osoba, która nie przechodzi obojętnie obok osób, które potrzebują pomocy.

 

Laureatką nagrody Cordis Nobilis w kategorii Wolontariusz została Pani Kinga Czopek.

Pani Kinga Czopek od wielu lat poświęca swój czas i energię na pracę wolontariacką. Współpracowała z wieloma olkuskimi organizacjami pozarządowymi, z Caritas Diecezji Sosnowieckiej, Domem Pomocy Społecznej w Olkuszu, schroniskiem dla osób bezdomnych ,,Przytulisko” w Krakowie. Aktywnie działała w Klubie Wolontariackim w Zespole Szkół Nr 4 w Olkuszu. Brała udział w licznych zbiórkach żywności, w organizacji wielu imprez charytatywnych, odwiedzała pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu. Aktywnie wspierała organizowaną przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Wigilię na olkuskim rynku.

Pani Kinga Czopek jest osobą wrażliwą, życzliwą i zawsze gotową nieść pomoc drugiemu człowiekowi.

 Cordis Nobilis

W kategorii Osoba nagroda przyznawana jest za długoletnią, bezinteresowną działalność na rzecz innych osób. W tym roku laureatami nagrody Cordis Nobilis w kategorii Osoba zostali Państwo Olga i Mateusz Kamionkowie.

Państwo Olga i Mateusz Kamionkowie przez całe swoje dorosłe życie skupili się na pomocy i aktywizacji ludzi do pracy na rzecz swojej społeczności lokalnej. W 2013 roku założyli Stowarzyszenie Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO. Wkrótce potem reaktywowali Osiedlowy Klub Krecik na Osiedlu Młodych. W klubie, wspólnie z dużą grupą współpracowników, realizują różnorodne projekty, skierowane zarówno do osób młodych, jak i seniorów. Organizują pikniki rodzinne, międzynarodową szkołę letnią, Centrum Seniora.

24 lutego 2022 rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Już tego dnia członkowie Stowarzyszenia Inicjatyw Młodzieży Olkuskiej SIMO i liczne grono wolontariuszy zorganizowało punkt który stał się olkuskim centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Przez pierwsze miesiące wojny transporty z Olkusza były przekazywane autobusami, które przywoziły do Polski uchodźców, a następnie wracały z olkuską pomocą humanitarną. Pomoc kierowana była m.in. do miasta Niżyn na Czernichowszczyźnie. W pomoc Ukrainie zaangażowały się dziesiątki mieszkańców Olkusza.

Wielka w tym zasługa Państwa Olgi i Mateusza Kamionków.

 Cordis Nobilis

Cordis Nobilis

Galę nagrody Cordis Nobilis uświetnił występ niesamowitego duetu muzycznego, który stworzyli Anna Jakiesz-Błasiak oraz Mikołaj Miko Król.

Cordis Nobilis

Cordis Nobilis

 

Pomoc w organizacji gali Cordis Nobilis zapewnił Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Obszerna galeria zdjęć znajduje się na naszym profilu na facebooku.