Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Zabytki i atrakcje turystyczne naszego miasta można zwiedzać samodzielnie lub w grupie. Ale można też poznać nasze atrakcje aktywnie, korzystając z przygotowanych przez nas questów i gier miejskich. To świetny pomysł na wspólną, rodzinną zabawę.

Taką propozycją na rodzinną zabawę z historią są questy, czyli gry miejskie. Ulotki z kartami można otrzymać bezpłatnie w naszym Punkcie Informacji Turystycznej (Rynek 4) lub pobrać z internetu. Quest „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich” prowadzi po olkuskim szlaku gwarków. Przy rozwiązywaniu zagadek przydadzą się informacje zamieszczone na tabliczkach przy każdym gwarku oraz nagrania z aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”, jaką można pobrać z bezpłatnie z internetu.

Link do pobrania karty questu „Srebrnym Szlakiem Gwarków Olkuskich".

Link do pobrania aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”.

Z kolei quest „Śladami herbów i gmerków olkuskich” prowadzi po olkuskiej starówce, gdzie można zobaczyć te ciekawe pamiątki heraldyczne.

Link do pobrania karty questu „Śladami herbów i gmerków olkuskich”.

Propozycją dla najmłodszych turystów są spacery z Dreptusiem, czyli sympatycznym emotikonem. Podczas rozwiązywania zagadek trzeba wykazać się nie tyle wiedzą, co spostrzegawczością.

Podczas spaceru trasą gry miejskiej „Z Dreptusiem po Olkuszu – zagadki olkuskiej starówki” można w niebanalny sposób poznać historię naszego miasta w oparciu o Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich.

Trasę spaceru wraz z mapą i pytaniami  można bezpłatnie pobrać ze strony internetowej w wersji polskiej oraz ukraińskiej. Link do trasy.

Nowością jest trasa „Spacer patriotyczny w 160. rocznicę powstania styczniowego”. Kartę tej gry miejskiej można pobrać tutaj.

 

Grupa dzieci na rynku rozwiązuje zagadki

Z kolei propozycją dla turystów rowerowych jest gra terenowa „Olkusz i okolice. Od olkuskich gwarków do rabsztyńskich rycerzy”. Kartę gry można pobrać tutaj.

Dla osób, które interesują się historią, polecamy też dwie trasy po Olkuszu, jakie można pobrać z portalu TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację. Kartę trasy „Olkusz. 720 lat historii miasta” można pobrać tutaj, a kartę trasy „Olkusz. Szlakiem wojen i powstań” można pobrać tutaj.

Miłośników historycznych zagadek zachęcamy do odwiedzenia fanpage olkuskiego Punktu Informacji Turystycznej, gdzie po wpisaniu hasztagu #zagadkowyolkusz znajdziecie wiele łatwiejszych i trudniejszych zagadek związanych z historią Olkusza i ziemi olkuskiej.

Zachęcamy także do pieszych i rowerowych wędrówek po okolicy. Opisy Olkuskich Szlaków Rowerowych można pobrać tutaj, a samą mapę szlaków tutaj.

Przy planowaniu wycieczek zachęcamy także do skorzystania z bezpłatnej aplikacji mobilnej „Nadleśnictwo Olkusz”. W aplikacji znajdziecie prezentację atrakcji turystycznych i przyrodniczych regionu oraz mapę szlaków.

Link do pobrania aplikacji