Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

29 kwietnia nastąpiło otwarcie sezonu turystycznego na zamku w Rabsztynie. Dokonał go Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz tradycyjnym wystrzałem z armaty.

- Kolejny rok spotykamy się na zamku w Rabsztynie, by symbolicznie świętować rozpoczęcie sezonu turystycznego. Mam nadzieję, że ten rok będzie szczęśliwy dla wszystkich gości odwiedzających Olkusz i Rabsztyn. Wszystkim odwiedzającym nasz zamek, piękne muzea, czy urokliwą starówkę, życzę cudownych wrażeń i wspaniałych wspomnień - mówił burmistrz Olkusza Roman Piaśnik.

MOK

Pogoda była dość różnorodna, upał nie dokuczał, ale i deszcz nie bardzo. Wokół cudowne wiosenne widoki i zapachy, a na zamku mnóstwo atrakcji.

Jak co roku rycerze z Leo Corde – Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej byli otoczeni wielbicielami w różnym wieku. Odbyły się pokazy walk rycerskich, prezentacja broni i strojów średniowiecznych, a każdy, kto chciał, mógł wziąć udział w wielu rycerskich konkurencjach. Walki na miecze, strzelanie z łuku, rzut dzidą… Chętnych było wielu, a warunek jeden – aby osiągnęli już na tyle poważny wiek, że opanowali sztukę chodzenia. Narybek rycerstwa należy szkolić od najmłodszych lat…

MOK

Kolejną, zupełnie nową atrakcją jest Park Linowy Srebrny Gaj. Jak informuje drogowskaz przy moście, 100 metrów dalej. Biegiem – 50 m.

MOK

W lesie u stóp zamku zainstalowano dwie trasy – wyższą i niższą, dla młodszych. Dyrektor MOK Michał Mączka sam przeszedł zręcznie trudniejszą trasę. Przeszkód do pokonania jest sporo i nie są łatwe. Ludzie z lękiem wysokości mogą stać na dole i podziwiać, ocierając nerwowo wilgotne dłonie. Wiele osób podjęło wyzwanie i pokonało trasę. Wyrazy uznania, ale największe dla siedmio- ośmiolatków, którzy po raz pierwszy w życiu zmierzyli się z czymś takim. Chwiejne przeszkody, siatka, skałka wspinaczkowa…

Przy moście panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bogucina Małego kusiły pysznościami. Żurek, klopsiki, chleb ze smalcem… Wszystko własnej roboty z surowców ekologicznych. Smak niezrównany.

MOK

Na zamku działa już kawiarnia, serwując cały wachlarz przysmaków i napojów, więc można było posiedzieć na dziedzińcu, obserwując rycerskie zmagania i jedząc lody.

Zapraszały również stoiska: Olkusz Srebrne Miasto, Juromania, Punkt Informacji Turystycznej, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego z różnymi atrakcjami i materiałami informacyjnymi.

MOK

Bardzo wiele osób zdecydowało się na zwiedzanie zamku.

Zamek Rabsztyn zaprasza! Tu zawsze jest fantastycznie!