Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj w olkuskim Centrum Kultury przy ulicy Szpitalnej odbywał się VI Olkuski Dzień Seniora, tradycyjne święto olkuskich seniorów. Licznie zgromadzonych uczestników powitała Zdzisława Gardeła, przewodnicząca Olkuskiej Rady Seniorów, która wspólnie z Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem jest organizatorem Dnia Seniora oraz Senioraliów. W imieniu burmistrza uczestników uroczystości powitał Marcin Wiercioch, zastępca burmistrza ds. społecznych.

Kilkadziesiąt starszych osób siedzi w sali wystawowej

Ubrana na biało kobieta przemawia do mikrofonu

Po części oficjalnej rozpoczął się panel wykładowy. Prezentację zatytułowaną „Jak dbać o wzrok w wieku dojrzałym" przedstawiła Olga Łazarowicz z olkuskiego zakładu Optyk Łazarowicz. Następnie  Ewelina Bączek z Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Olkuszu wygłosiła wykład „Zasady zdrowego stylu życia seniorów". Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie fizjoterapeutki, pani Agnieszki Oleniacz, która mówiła o znaczeniu aktywności ruchowej w życiu seniora.

Kilkadziesiąt osób siedzi w sali

Po przerwie kawowej, rozpoczął się drugi panel wykładowy. Józef Niewdana, prezes stowarzyszenia „Szansa Białej Przemszy” wygłosił ciekawy wykład „Ostatnia kropla wody z Kopalni „Olkusz" przybliżający nie tylko historię olkuskiego górnictwa, ale także skutki jego likwidacji. Na zakończenie historyk – regionalista Jacek Sypień przedstawił ilustrowany archiwalnymi fotografiami referat „Pamięć płk. Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego na ziemi olkuskiej".

Warto dodać, że dla uczestników VI Olkuskiego Dnia Seniora, poza wykładami i poczęstunkiem przygotowano także materiały promujące atrakcje turystyczne Olkusza.

Kilkanaście starszych osób stoi przed zabytkowym budynkiem

W tym roku, po raz pierwszy Olkuski Dzień Seniora i Senioralia odbywają się w innych terminach. Dlatego gorąco zachęcamy, aby 9 czerwca przyjść na olkuski rynek, gdzie o godzinie 15.00 rozpoczną się V Olkuskie Senioralia. Tradycyjnie wydarzenie rozpocznie się od przemarszu korowodu wokół rynku. Potem nastąpi uroczyste otwarcie Senioraliów, czyli przekazanie Seniorom przez Burmistrza Romana Piaśnika kluczy do bram Miasta. Po koncercie Chóru Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i mini recitalu Joli Kurkowskiej na scenie pojawi się grupa instrumentalno-wokalna w składzie: Anna Taborek, Zbigniew Specjał, Helena i Bogumił Siwierowie, Monika Ryba, Renata Cebo, która działa w klubie osiedlowym „Przyjaźń” prowadzonym przez Stowarzyszenie „Wszyscy dla Wszystkich". Kolejnym punktem programu będzie mini recital Marii Kordaszewskiej, a następnie występ zespołu tanecznego „Atram" działającego w ramach Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po występach tanecznych członków stowarzyszenia Klub Sportowy „Flika” i mini recitalu Miry Chochół, o godz.18.10 wystąpi gwiazda wieczoru, czyli zespół „Kwiaty Pustyni" z Gminnego Ośrodka Kultury w Kluczach. Warto dodać, że poza występami artystycznymi będzie także prezentacja twórczości Grupy Malarstwa Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającej pod kierunkiem Klaudii Zub Piechowicz, prezentacja Grupy Rękodzieła Artystycznego OUTW pod kierunkiem Bożeny Niewiary oraz prezentacja Grupy Ceramicznej OUTW pod kierunkiem Katarzyny Leszczyńskiej – Kaszuby. Poza tym na rynku będą stoiska z wyrobami oraz kuchnią regionalną. Będzie też prowadzona dystrybucja „Karty seniora" i „Koperty życia".

 

Organizatorem VI Olkuskiego Dnia Seniora oraz V Olkuskich Senioraliów jest Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Olkuska Rada Seniorów. Współorganizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku, stowarzyszenie Klub Sportowy „FLIKA”, Stowarzyszenie na rzecz Oświaty, Kultury i Pomocy Społecznej "Wszyscy dla Wszystkich" oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu.