Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Tradycyjnie w pierwszy weekend lipca zapraszamy pod mury rabsztyńskiej warowni, gdzie będzie rozbrzmiewać szczęk oręża i bitewny zgiełk, który przeniesie nas w czasy średniowiecza. Wszystko to za sprawą  XVII Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie. Patronat honorowy nad Turniejem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

- Zdajemy sobie sprawę, że Turniej Rycerski w Rabsztynie jest wydarzeniem, które przyciąga całe rzesze miłośników zabaw rycerskich. Dlatego dokładamy wszelkich starań, żeby przygotować dla uczestników turnieju jak najwięcej atrakcji. Mieszkańcy i turyści, którzy odwiedzą Rabsztyn będą też mogli się przekonać, jak zmienił się zamek po zakończeniu prac wykonanych przez Gminę Olkusz. Serdecznie zapraszam do zamku Rabsztyn. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Już w sobotę 1 lipca w południe rozpocznie się Turniej Łuczniczy, a następnie będzie można podziwiać walki kobiet „Miecz i Tarcza”.  Na godzinę 14.30 planowane jest oficjalne rozpoczęcie turnieju, po który nastąpi pokaz artylerii. Chyba najbardziej widowiskowym elementem pierwszego dnia turnieju będzie „Bitwa o zamek”. Rycerze planują szturm rabsztyńskiego zamku o godzinie 15.00. Po szturmie będzie można podziwiać walki mężczyzn „Miecz i  tarcza”, a następnie pokaz alchemiczny. Na godzinę 18.00 zaplanowano eliminacje walk na miecze długie, na 19.00 koncert zespołu „Malinowa Mąka”, a zakończeniem pełnego atrakcji dnia będzie pokaz fireshow w wykonaniu grupy „Nam - tara”.

W niedzielę 2 lipca rycerskie atrakcje rozpoczną się w południe od turnieju siłowego. Potem rozpoczną się walki zbiorowe, a o godzinie 13.30 będzie można wziąć udział w turnieju w przeciąganiu liny z udziałem publiczności. Na godzinę 14:30 zaplanowano widowiskowy finał walk mężczyzn „Miecz i Tarcza”, potem rozpocznie się turniej miecza długiego panów i turniej uderzenia puklerzem, czyli wypukłą tarczą. Aby nieco ostudzić turniejowe emocje, o godzinie 17.00 rozpocznie się „Turniej maczania łba w balii”.

Pod zamkiem swoje miejsce znajdzie Mobilny Punkt Informacji Turystycznej, czyli stoisko promocyjne Gminy Olkusz, gdzie będzie można nie tylko otrzymać bezpłatne ulotki, foldery i mapy, ale także wziąć udział w quizie z drobnymi upominkami. Będzie również stoisko Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, gdzie będą się odbywały zabawy plastyczne dla najmłodszych. Poza tym, na terenie zamku będą warsztaty garncarza i kowala oraz będzie można nauczyć się strzelać z kuszy.

XVII Turniej Rycerski na zamku w Rabsztynie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika jest organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde”. Partnerem wydarzenia jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” oraz Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski oraz Gazeta Olkuska.

Plakat z programem turnieju rycerskiego w dniach 1 i 2 lipca 2023 rok