Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Już w sobotę 22 lipca w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbędzie się pierwszy koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2023” pod patronatem Romana Piaśnika Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Tegoroczny Festiwal to nie tylko duchowa uczta związana z piękną muzyką, ale także możliwość poznania bardzo ciekawych dziejów zabytkowych instrumentów organowych. Tegorocznym koncertom, głównie w wykonaniu artystów zagranicznych będzie towarzyszył cykl wykładów „Organowe podróże”, jakie wygłosi dr hab. Krzysztof Urbaniak – dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Organowego.

Podczas pierwszego koncertu w sobotę 22 lipca wystąpi austriacki organista Marian Polin. Studiował muzykę kościelną i organową w Wiedniu i Linzu. W latach 2016-2022 był muzykiem kościelnym i organistą w Zurychu oraz Innsbrucku. Od 2023 roku kieruje katedrą muzyki kościelnej i dyrygentury chóralnej w Konserwatorium im. Claudio Monteverdiego w Bolzano. Jest też dyrektorem artystycznym międzynarodowego cyklu koncertów muzyki dawnej „Innsbrucker Hofmusik”.

Dzień później, w niedzielę 23 lipca za klawiaturą zabytkowych, olkuskich organów Hummla i Nitrowskiego zasiądzie włoski organista Manuel Tomadin. Warto dodać, że w latach 2015 – 2018 olkuskie organy były poddawane konserwacji, dzięki czemu teraz możemy ich posłuchać w pełnym brzmieniu.

Organizatorami Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2023” są: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie, Gmina Olkusz i Powiat Olkuski.

Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu powstało w 2005 roku z inicjatywy miłośników i znawców piękna olkuskich organów. Więcej informacji o ich działalności można znaleźć tutaj.