Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Widowiskowy festyn historyczny „Sarmaci w Rabsztynie”, a także ciekawe wydarzenia kulturalne i sportowe nawiązujące do historii Srebrnego Miasta, to jedynie część atrakcji, jakie czekają na uczestników Juromanii – Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które odbędzie się w weekend 15 - 17 września 2023 r. w Olkuszu i Rabsztynie.

Już w piątek 15 września zapraszamy na „Tajemnice bazyliki św. Andrzeja”, czyli zwiedzanie średniowiecznej bazyliki pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, połączone z prezentacją zabytkowych organów Hansa Hummla. Wejścia grup z przewodnikiem zaplanowano o godzinach: 19.00, 19.30, 20.00, 20.30. Liczba uczestników jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy.

Z kolei w sobotę 16 września zapraszamy na olkuską starówkę, gdzie od godziny 10.00 do 17.00 będzie można brać udział w bezpłatnych wydarzeniach pod wspólnym hasłem „Poznaj historię Srebrnego Miasta”. Na rynku będzie „Sarmacki namiot”, czyli stoisko grupy rekonstrukcyjnej oraz stoiska informacyjno-promocyjne. Cykl ciekawych wydarzeń przygotowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. W ramach akcji "Biblioteka z historią" będą warsztaty edukacyjne „Spotkania z historią – papier ręcznie czerpany”, interaktywna gra terenowa „Śladami olkuskich gwarków i zabytków”, a także konkurs i warsztaty plastyczne. O godzinie 15.00 na scenie na olkuskim rynku rozpocznie się krótki koncert Zakładowej Orkiestry Dętej ZGH „Bolesław”. Serdecznie zapraszamy rodziny z dziećmi o godz. 16.00 przed olkuską basztę do udziału w wydarzeniu „Szturm oddziału lisowczyków na Olkusz”, czyli rekonstrukcji ataku lisowczyków z udziałem publiczności, połączonej z pokazem broni czarnoprochowej. W sobotę będzie można także bezpłatnie zwiedzać Kolekcję Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko – Częstochowskiej (ul. Szpitalna 32).

W sobotnie popołudnie warto wybrać się do zamku Rabsztyn, gdzie od godziny 15.00 do 18.00 będą warsztaty „Muzyka dawna w zamkowych murach” (po zakupieniu biletów wstępu), a o godzinie 18.00 rozpocznie się bezpłatny koncert muzyki dawnej.

W niedzielę 17 września zapraszamy na festyn historyczny „Sarmaci w Rabsztynie” pod zamkiem Rabsztyn, a także rajd rowerowy, marsz nordic walking oraz grę terenową w rezerwacie Pazurek. Pod zamkiem, w klimat sarmackiej epoki wprowadzi uczestników Podolski Regiment Odprzodowy oraz Małopolska Chorągiew Husarska. Będą widowiskowe pokazy husarii i artylerii, walki na szable, prezentacja strojów szlacheckich, pokazy sokolnicze, questy oraz liczne atrakcje dla najmłodszych utrzymane w stylu epoki. Wydarzeniem, które przyciąga co roku uczestników jest pokaz mody historycznej. Wolontariusze, uczniowie olkuskich szkół pod kierunkiem Anny Musialskiej zaprezentują pokaz mody kilku minionych epok. Wydarzeniu towarzyszyć będzie muzyka i krótka historia ubioru.

O godzinie 14.00 będzie można oglądać widowiskowy pokaz walk na szable na moście nad fosą, a na godzinę 16.30, na zakończenie imprezy zaplanowano „Szturm na zamek”, czyli inscenizację potyczki oddziału dowódcy zamku płk. Gabriela Hołubka z wojskami Andrzeja Zborowskiego i najemnikami Maksymiliana Habsburga połączoną z pokazem artylerii i broni czarnoprochowej.

Organizatorzy przygotowali cały szereg bezpłatnych wydarzeń towarzyszących. Na stoiskach stowarzyszeń „Zamek Rabsztyn” i „Wszyscy dla wszystkich” będzie można wziąć udział w indywidualnych zajęciach plastycznych, a także konkursach i zabawach. Będzie też można wykazać się sprawnością biorąc udział w zabawach linowych przygotowanych przez Speleoklub Olkusz. Z kolei harcerze z olkuskiego Hufca ZHP zapraszają do udziału w grach i zabawach dla dzieci. Ciekawe questy przygotowała Fundacja Mapa Pasji. Będzie można także przymierzać stroje historyczne, a na stoisku Velvet CARE brać udział w zabawach i konkursach. Z kolei atrakcją Mobilnego Punktu Informacji Turystycznej, czyli stoiska promocyjnego Gminy Olkusz, będzie quiz z drobnymi upominkami. Nowością będzie „Kuchnia rycerska”, czyli warsztaty kulinarne w zamku z poczęstunkiem dla uczestników (po zakupieniu biletów wstępu). Warto dodać, że w niedzielę zamek będzie można zwiedzać z biletem ulgowym.

Propozycją dla miłośników aktywnego wypoczynku jest Rodzinny Rajd Rowerowy oraz marsz nordic walking przygotowane przez MOSiR Olkusz. Wydarzeniem towarzyszącym będzie III Turniej Tenisowy Orlich Gniazd rozgrywany w sobotę i niedzielę na kortach OSW "Czarna Góra" w Olkuszu. Szczegółowe informacje oraz zapisy na stronie www.mosir.olkusz.pl. Ciekawą propozycję przygotowało Nadleśnictwo Olkusz. W niedzielę, chętni będą mogli wziąć udział w grze terenowej „Poznajemy tajemnice rezerwatu Pazurek” (start – stoisko edukacyjne Nadleśnictwa Olkusza na parkingu leśnym przy DW 783). Z kolei pod zamkiem Rabsztyn będzie stoisko degustacyjne „Dobre z lasu”.

Organizatorem wydarzenia Juromania - Święto Jury Krakowsko – Częstochowskiej Olkusz, Rabsztyn 2023 jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Współorganizatorzy: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu.

Partnerzy: parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Zamek Rabsztyn, Nadleśnictwo Olkusz, Hufiec ZHP Olkusz, Speleoklub Olkusz, Stowarzyszenie „Wszyscy dla wszystkich”, Velvet CARE,  ZGH „Bolesław”, Fundacja ZGH „Bolesław”, Kopalnia Wiedzy o Cynku, Park Linowy „Srebrny Gaj”, Fundacja Mapa Pasji, Zespół Szkół nr 1 w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Śląskiego.

Szczegółowy program tegorocznej Juromanii można znaleźć na stronie juromania.pl