Tłumy Mieszkańców oraz Gości Kosmolowa świętowały dożynki gminne w tej miejscowości, które odbyły się w niedzielę 27 sierpnia 2023 roku. Burmistrz Roman Piaśnik, sołectwo Kosmolów oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zaprosili do wspólnej zabawy już od południa do późnych godzin nocnych.

Tradycyjne uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej, w czasie której nastąpiło poświęcenie wieńców dożynkowych. Nabożeństwu przewodniczył ks. proboszcz parafii w Kosmolowie Jacek Sablik, a homilię wygłosił – pochodzący z Kosmolowa – ks. dziekan Marek Czarnota.

Dożynki w Kosmolowie

Po utworzeniu barwnego korowodu zebrani – w rytmie wyznaczonym przez Olkuską Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą – przeszli pod remizę w Kosmolowie, gdzie miały miejsce dalsze obchody święta wszystkich rolników.

Gości przywitała Małgorzata Bień – sołtys Kosmolowa. Następnie słowo do zebranych wygłosił burmistrz Roman Piaśnik. Po podzieleniu chleba, który został upieczony z tegorocznych zbiorów, został on podzielony wśród uczestników uroczystości.

- Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. Minęły żniwa, czas wytężonej i ciężkiej pracy wszystkich rolników. Wiem dobrze, jak trudny jest to okres dla mieszkańców wsi i dlatego dzisiaj pragnę wszystkim serdecznie podziękować za to, że nie szczędzili sił, by wszystkie tegoroczne plony zostały zebrane – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Dożynki w Kosmolowie

Wiele emocji wzbudziły występy Kół Gospodyń Wiejskich, ośpiewujących wieńce dożynkowe. Cudowne prace KGW z Kosmolowa, Gorenic, Zawady, Zedermana, Braciejówki i Bogucina Małego zostały docenione przez wszystkich gromkimi brawami, a chwytliwe słowa piosenek na długo zapadną w pamięci zgromadzonych.

Dożynki w Kosmolowie

Niezwykle poruszający pokaz dali uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Kosmolowie. Najpierw – śpiewem i tańcem – do zabawy porwała najmłodsza grupa przedszkolna, później – tańcem – klasy I-III. Występy szkolne zakończyli uczniowie klas IV-VIII.

Dożynki w Kosmolowie

Wspaniała zabawa towarzyszyła również występowi zespołu folklorystycznego pod kierunkiem Mateusza Filo.

Dożynki w Kosmolowie

Do tańca porwał biesiadników Baca Pietrek w swoim show, które ponadto przepełnione było wieloma historiami – wzbudzającymi salwy śmiechu.

Na zakończenie dożynek odbyła się tradycyjna zabawa taneczna, której przewodniczył Dj Baca. Wśród chętnie odwiedzanych atrakcji towarzyszących były dmuchańce dla dzieci, stoiska oraz kramy odpustowe.

Dożynkowymi starostami byli Józefa Kiełtyka i Henryk Kordaszewski. Konferansjerem w czasie imprezy był Michał Latos.

Fot. G. Przetakiewicz/własne

Więcej zdjęć: Facebook