Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj pod pomnikiem „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945” w Parku Miejskim odbyły się obchody 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Uczestnicy uroczystości uczcili minutą ciszy pamięć mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, którzy zginęli podczas wojny. Okolicznościowe wiązanki kwiatów złożyli pod pomnikiem przedstawiciele organizacji kombatanckich oraz władz miasta. Wiązankę złożyli: Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Jan Kucharzyk – Przewodniczący Rady Miejskiej oraz wiceburmistrzowie Dariusz Murawski i Marcin Wiercioch.

1 września

1 września

1 września

Pomnik „Poległym za Ojczyznę i pomordowanym przez faszystów 1939-1945”, który pierwotnie stał na olkuskim rynku, został uroczyście odsłonięty w 1961 roku. Inicjatorami budowy pomnika byli mieszkańcy ziemi olkuskiej, którzy przeżyli wojnę i okupację, a poprzez ufundowanie pomnika chcieli oddać hołd poległym i pomordowanym. Autorem pomnika był olkuski artysta rzeźbiarz Władysław Marczukiewicz (1920 – 1974), który podczas wojny walczył w szeregach Wojska Polskiego. Jesienią 2011 roku podczas rewitalizacji olkuskiej Starówki, pomnik został zdemontowany. Wtedy pod pomnikiem odkryto kilkadziesiąt urn zawierających ziemię z pobojowisk i miejsc martyrologii II wojny światowej. Zostały one umieszczone pod pomnikiem, który po zakończeniu renowacji w 2013 roku został ustawiony w Parku Miejskim.

Zachęcamy także do obejrzenia wystawy planszowej „Olkusz i ziemia olkuska podczas II wojny światowej”, jaką można zobaczyć na parterze budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, a w wersji elektronicznej można ją pobrać tutaj.

O tym, jak wyglądała sytuacja w Olkuszu podczas Wojny Obronnej 1939 oraz w pierwszych miesiącach okupacji opowiadają w filmie dokumentalnym „Ocalić od zapomnienia" świadkowie tych wydarzeń. Film został zrealizowany przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Można go zobaczyć tutaj.