Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Rozpoczęły się prace, polegające na budowie tężni solankowej w Parku Czarna Góra. Będzie to największy obiekt w okolicy – powierzchnia samej tarniny wyniesie około 600 metrów kwadratowych, co oznacza, że ze zdrowotnych walorów tężni będzie mogło korzystać wiele osób w tym samym czasie. W projekcie przewidziano ławeczki oraz klimatyczne oświetlenie, co sprawi, że wypoczynek w obrębie tężni będzie nie tylko zdrowy, ale i przyjemny.

- Jest to kolejna inwestycja na terenie Parku Czarna Góra, czyniąca to miejsce niepowtarzalnym w całej Polsce. Już dziś atrakcyjnie spędzają tu czas amatorzy aktywnego wypoczynku – zarówno sportowcy, jak również każdy Mieszkaniec naszej gminy. Niedługo, bo już wiosną, swoje miejsce w Parku znajdą ponadto troszczący się o swoje zdrowie zwolennicy spokojnego odpoczynku. Nie było łatwo, gdyż niektórzy radni – na przekór oczekiwaniom Mieszkańców – dążyli do tego, byśmy w 2023 roku nie rozpoczęli jakichkolwiek prac związanych z tężnią – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Tężnia

Tężnia solankowa w Olkuszu powstaje w sąsiedztwie kortów tenisowych i zostanie skomunikowana z terenem rekreacyjnym kompleksu basenowego. Jej budowa będzie kosztowała niemal 4,8 mln złotych. Szacuje się, że godzinna inhalacja w utworzonym wokół tężni mikroklimacie może uzupełnić poziom jodu o dawkę przyswajaną podczas całodziennego wypoczynku na plaży nad morzem. Zalety tężni docenią przede wszystkim osoby o obniżonej odporności, ze schorzeniami dróg oddechowych, takimi jak nieżyt nosa, krtani, czy stanami zapalnymi zatok. Mikroklimat pozytywnie wpłynie również na osoby z zapaleniem oskrzeli, astmą oskrzelową, a także w profilaktyce przy nadciśnieniu tętniczym i alergiach. Obiekt będzie ogólnodostępny, a efekty inhalacji odczują wszyscy Mieszkańcy – niezależnie od wieku.

Te pozytywne aspekty oddziaływania tężni na zdrowie i samopoczucie Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz nie znalazły uznania u wszystkich radnych Rady Miejskiej w Olkuszu. Radni Arkadiusz Królewicz i Łukasz Piątek w sumie trzykrotnie składali wnioski o to, by budowę tężni w Parku Czarna Góra całkowicie wykreślić z budżetu na 2023 rok.

Za przystąpieniem do budowy tężni solankowej w 2023 roku głosowali: Apolinary Ćwięczek, Jarosław Gałka, Henryk Gamrat, Jolanta Gręda, Katarzyna Kamionka, Agnieszka Karczewska-Papaj, Ewa Kiełtyka, Jan Kucharzyk, Jerzy Kwaśniewski, Przemysław Kwiatkowski, Wojciech Ozdoba i Grzegorz Tomsia.

Przeciw budowie tężni w 2023 roku zagłosowali natomiast radni: Maria Beszterdo, Józef Filas, Arkadiusz Królewicz, Wojciech Panek, Łukasz Piątek, Małgorzata Postołek, Zbigniew Stach, Sebastian Tomsia oraz Edwarda Wolska.

- Dziękuję tym radnym, którzy rozumieją, że nasi Mieszkańcy chcą zadbać o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz szukają klimatycznego miejsca, gdzie będą mogli się zrelaksować. To dla nich będzie ta tężnia. Nie rozumiem z kolei tych radnych, głównie z klubu Prawa i Sprawiedliwości, którzy z różnych powodów – najczęściej czysto politycznych – chcieli wyrzucić tę inwestycję z budżetu. W Olkuszu powstaje kolejny obiekt, z którego będzie mógł skorzystać każdy chętny, a sam Park Czarna Góra, który kiedyś był zaniedbanym centrum wysoce niestosownej rozrywki i miejscem stałych interwencji Policji, stał się atrakcyjnym obiektem, do którego chętnie przybywają Mieszkańcy i Goście naszego Miasta – podsumowuje Roman Piaśnik.

Wizualizacja

Wizualizacja

Wizualizacja