Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W środę 25 października 2023 roku odbyły się obchody jubileuszu Szkoły Podstawowej Nr 5. „Piątka” świętowanie swojego 55-lecia rozpoczęła Mszą św. w bazylice pw. św. Andrzeja Apostoła, a część oficjalna miała miejsce już w budynku szkoły. Tam, wśród gwiazd, zaproszeni goście nie szczędzili życzeń.

- Ta szmaragdowa rocznica to doskonała okazja, aby wyrazić wdzięczność i podziękowania kolejnym dyrektorom, nauczycielom i wszystkim pracownikom za wielkie poświęcenie i trud włożony w wychowanie kilku pokoleń młodzieży. Ponad pół wieku działalności szkoły to powód do prawdziwej satysfakcji i dumy dla wszystkich, którzy tworzyli jej dotychczasową historię – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza, nawiązując również do patrona szkoły Marcina Bylicy, który urodzony w Olkuszu, został wielkim europejskim naukowcem i miał odwagę „sięgania gwiazd”.

Jubileusz

Inaugurującej uroczyste obchody Mszy św. przewodniczył ks. prał. Mieczysław Miarka, natomiast w liturgię zaangażowali się również przedstawiciele szkoły, w tym dyrektor Justyna Banyś-Przybylska, rodzice oraz uczniowie.

Jubileusz

Już w murach jubilatki, po uroczystym przywitaniu zaproszonych gości przez dyrektor szkoły oraz okolicznościowych przemówieniach, zaprezentowany został film, ukazujący ponad pół wieku działalności SP5, ze szczególnym uwzględnieniem zachodzących w niej zmian. Kolejni dyrektorzy wywierali znaczny wpływ na kierunek rozwoju szkoły, dbając tak o wiedzę jej podopiecznych, jak również o infrastrukturę i wyposażenie. Ten rozwój na przestrzeni lat był udziałem licznych przyjaciół szkoły, których uhonorowano specjalną tablicą, umieszczoną przy wejściu.

Jubileusz

Jubileusz

W czasie jubileuszowych obchodów pamiętano również o emerytowanych nauczycielach, którzy otrzymali zasłużone brawa od zgromadzonych gości.

Nie zabrakło prezentacji talentów uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu. A, że „Piątka” utalentowaną młodzież przyciąga tak jak grawitacja przyciąga wszystko na ziemi, były występy wokalne, taneczne i oratorskie, zgrabnie połączone w opowieść o patronie szkoły Marcinie Bylicy, który po setkach lat spędzonych w kosmosie, wspólnie z przyjaciółmi z innych planet, odwiedził Szkołę Podstawową Nr 5 i skorzystał z zaoferowanej pomocy w naprawie statku kosmicznego.

Jubileusz

Jubileusz

Jubileusz

Tak przemyślany program artystyczny, połączony z drobiazgowo przygotowaną scenerią, zachwycił zaproszonych gości, którzy jeszcze długo rozprawiali o przedstawionej przygodzie Marcina Bylicy.

Całej społeczności szkolnej gratulujemy jubileuszu i życzymy wszelkiej pomyślności w kolejnych latach!

Więcej zdjęć: Facebook