Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Obywatele Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze lub o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i planują wyjazd z Polski, powinni zawiadomić o tym ZUS.

Konsultacje w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy, podczas których pracownicy ZUS pomogą założyć profil na PUE ZUS i złożyć wniosek o 500+

(Консультація щодо сімейних виплат для громадян України. Працівники Закладу соціального страхування (ZUS) допоможуть створити профіль на PUE ZUS та подати заяву на 500+)

 

Szanowni Państwo, udostępniamy film instruktażowy dotyczący procesu nadania numeru PESEL, informacji o Profilu Zaufanym oraz aplikacji mObywatel dla obywatela Ukrainy, który wjechał legalnie na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy od 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Polski.

W ostatni weekend lutego w Olkuszu przy al. 1000-lecia 15C rozpoczął swoją działalność Punkt Zbiórki Darów na rzecz Ukrainy. Od tego czasu wsparcie, pochodzące z tego miejsca, zostało przekazane w dziesiątki miejsc: od lokalnej pomocy na terenie Olkusza, po punkty w Ukrainie. Od poniedziałku 14 marca w pawilonie przy al. 1000-lecia 2B/10 oficjalnie będzie działał drugi Punkt – Pomocy Uchodźcom, którzy schronienie przed wojną znaleźli w Srebrnym Mieście.

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz
Dziś wszyscy żyjemy losem naszych Przyjaciół z Ukrainy – zarówno tych, którzy walczą z rosyjskim agresorem, jak również tych, którzy znaleźli schronienie w Olkuszu i w najbliższej okolicy. Jednoczymy się z narodem ukraińskim w licznych inicjatywach pomocowych.

Szanowni Państwo,

W związku z wejściem w życie rozporządzenia w sprawie maksymalnej wysokości świadczenia pieniężnego przysługującego z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy oraz warunków przyznawania tego świadczenia i przedłużania jego wypłaty informuję, że:

- warunkiem do otrzymania świadczenia pieniężnego za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy w wysokości 40 zł za osobę dziennie jest złożenie odpowiedniego wniosku (do pobrania tutaj – strony od 2 do 4);

- podpisany wniosek będzie można złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu od poniedziałku 28 marca 2022 roku;

- świadczenie jest przyznawane za okres faktycznego zapewniania zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, nie dłużej niż za okres 60 dni;

- wniosek jest rozpatrywany w terminie miesiąca od dnia jego złożenia.

Ponadto informuję, że Gmina może uzależnić przyznanie lub wypłatę świadczenia od weryfikacji warunków zakwaterowania i wyżywienia.

 

Z życzeniami zdrowia i wyrazami szacunku

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

 

 

Źródło: Rozporządzenie Rady Ministrów

Do pobrania:

Rozporządzenie MSWiA – wzór wniosku (od 2 do 4 strony)

 

 

Najważniejsze założenia ustawy
 

Zgodnie z zapisami ustawy, obywatele Ukrainy, którzy na skutek rosyjskiej agresji opuścili swoją ojczyznę, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy. Będzie to dotyczyć osób, które przybyły do Polski bezpośrednio z Ukrainy i zadeklarowały zamiar pozostania na terytorium naszego kraju. Ustawa zakłada nadanie numeru PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną. Rozwiązanie to pozwoli na realizację szeregu usług publicznych na rzecz tych osób.

Solidarni z Ukrainą

Wyrażając solidarność z Bohaterskim Narodem Ukraińskim oraz chęć niesienia pomocy, Zarząd Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu w uzgodnieniu z  przedstawicielami Gmin - członków  Związku podjął decyzję o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z podjętą uchwałą, uchodźcy wojenni z Ukrainy którzy przekroczyli granicę nie wcześniej niż  24 lutego 2022 r., będą mogli korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami komunikacji miejskiej na terenie działania Związku. Uprawnienia do bezpłatnych przejazdów przysługują obywatelom Ukrainy od 02 marca do 31 marca br. na podstawie okazywanego oryginału jednego z niżej wymienionych dokumentów:
- paszportu ze stemplem wjazdu nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku,
- karty pobytu uchodźcy,
- tymczasowego dokumentu tożsamości wydanego nie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku,
- dokumentu skierowania na pobyt w miejscu zakwaterowania wydanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie od dnia 24 lutego 2022 roku.

Jesteśmy z Wami

Szanowni Państwo,

Wielu Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz zapewniło schronienie oraz wyżywienie obywatelom Ukrainy, których działania wojenne zmusiły do szukania bezpieczeństwa poza granicami swojego kraju. Dziękuję Wam z całego serca za tę pomoc.

W związku z koniecznością oficjalnego zgłoszenia przez Gminę Olkusz zapotrzebowania na środki finansowe z Funduszu Pomocy m.in. na wypłatę świadczeń pieniężnych na podstawie art. 13 ustawy z dnia 12 marca 2022 o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym,

zwracam się do wszystkich osób, które przyjęły uchodźców do swoich domów i mieszkań oraz planują ubiegać się o przyznanie świadczeń pieniężnych z tego tytułu o zgłoszenie liczby przyjętych osób.

Zgłoszeń należy dokonywać pod numerem telefonu 32 626 02 09 lub pod adresem mailowym Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. najpóźniej do piątku 18 marca 2022 roku do godziny 10:00.

Na chwilę obecną nie zostały nam przekazane bardziej szczegółowe informacje w tym zakresie, również dotyczące możliwych terminów wypłaty świadczeń. O wszystkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy angażują się – często zupełnie bezinteresownie – w pomoc dla Przyjaciół z Ukrainy.

 

Z życzeniami zdrowia i wyrazami szacunku

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

Kilkadziesiąt paczek z lekarstwami i środkami opatrunkowymi dla walczącej Ukrainy

Około 600 uchodźców z Ukrainy o godzinie 11:00 wjechało specjalnym pociągiem na peron w Olkuszu. Na miejscu czekały na nich ciepłe namioty, posiłki, pomoc medyczna, a także artykuły pierwszej potrzeby, przekazane wcześniej przez wspierających trwające zbiórki na rzecz Ukrainy. Uchodźcy znaleźli bezpieczne schronienia wśród Mieszkańców, wcześniej deklarujących pomoc, a także zostali przewiezieni do Krakowa lub Katowic, również w celu kontynuacji podróży.

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje, że od 16.03.2022 r. w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Rynek 1, pok. 114  nadawane będą numery PESEL dla Obywateli Ukrainy, którzy w wyniku działań wojennych zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.

Informacje praktyczne dla obywateli Ukrainy

 

Minął drugi dzień funkcjonowania Punktu Zbiórki na rzecz Ukrainy. Prowadzona w weekend akcja to setki osób, które wsparły potrzebujących w wyniku konfliktu na Ukrainie, a w efekcie tysiące ofiarowanych materiałów i przedmiotów pierwszej potrzeby. Zbiórka nadal trwa.