Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Dzięki współpracy władz miasta z prywatną firmą Budomex z Białej Podlaskiej, odkryte niedawno kilkadziesiąt elementów kamiennych macew,

Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest co roku 14 października. W Gminie Olkusz nauczyciele i pracownicy jednostek oświatowych mieli więcej okazji do świętowania, gdyż – oprócz zwyczajowych życzeń 14 października – spotkali się w Szkole Podstawowej Nr 9 również 19 października na uroczystych miejsko-gminnych obchodach, które były znakomitą okazją do skierowania serdecznych życzeń pod adresem nauczycieli oraz wszystkich osób związanych z edukacją.

Prawdziwym, muzycznym świętem były XXIV Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pod honorowym patronatem Romana Piaśnika

Rozpoczęły się prace, polegające na budowie tężni solankowej w Parku Czarna Góra. Będzie to największy obiekt w okolicy – powierzchnia samej tarniny wyniesie około 600 metrów kwadratowych, co oznacza, że ze zdrowotnych walorów tężni będzie mogło korzystać wiele osób w tym samym czasie. W projekcie przewidziano ławeczki oraz klimatyczne oświetlenie, co sprawi, że wypoczynek w obrębie tężni będzie nie tylko zdrowy, ale i przyjemny.

Mam przyjemność przedstawić Państwu 61 zadań zgłoszonych przez naszych sąsiadów i przyjaciół do Budżetu Obywatelskiego Olkusza na 2024 rok. Teraz Państwo wybiorą najcenniejsze projekty, które będą najlepiej służyły lokalnej społeczności. Serdecznie wszystkich zachęcam do oddania swojego głosu i już teraz dziękuję oraz gratuluję wszystkim, którzy tak chętnie angażują się w realizację tej inicjatywy.

Trwają prace przy grobach trzech powstańców styczniowych spoczywających na olkuskim Starym Cmentarzu oraz zbiorowym grobie żołnierzy Armii Krajowej

Dobiegły końca prace związane z porządkowaniem olkuskiego Skwerku, czyli placu u zbiegu ulic J. Piłsudskiego i M. Curie-Skłodowskiej, tuż obok kładki nad torami, przeznaczonej dla pieszych i rowerzystów. Oprócz gruntownego uprzątnięcia terenu, odświeżenia pieszych traktów i naprawy oświetlenia, burmistrz Roman Piaśnik zdecydował o usunięciu byłego pomnika „Poległym za utrwalanie władzy ludowej 1944-1974”. Ten swoje miejsce znalazł już na Silver Parku, gdzie – po wcześniejszej obróbce – będzie pełnił funkcję „witacza”.

Pod koniec września Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu rozpoczęła realizację projektu „Maria Płonowska – malarka zapomniana”, realizowanego w ramach IV edycji konkursu grantowego „Dzieci Kapitana Nemo” dofinansowanego w kwocie 20 000 zł  przez Fundację BGK. Głównym celem projektu jest przypomnienie postaci wybitnej, lecz zapomnianej malarki Marii Płonowskiej (1878 – 1955) związanej z ziemią olkuską,  w 145. rocznica jej urodzin.

ABSURD NIE CZYTAĆ – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna 9. Ogólnopolska NOC BIBLIOTEK, w obchody której włączyła się również olkuska Biblioteka. Wydarzenie patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W piątkowej imprezie, przeznaczonej dla najbardziej aktywnych małych czytelników (w wieku od 10 do 12 lat)  wzięło udział 20 dzieci.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje,

że w okresie od 04.10.2023 r. do 25.10.2023 r. prowadzona będzie kolejna tura naboru wniosków

na mieszkania w nowo budowanym budynku przy ul. Dworskiej/Kolejowej w Olkuszu.


 Informacje szczegółowe dostępne są pod numerami telefonu
(32) 626 01 10, (32) 643 02 51
lub na stronie internetowej http://otbs.olkusz.pl/.

 

Dokumenty do pobrania:

wniosek

zasady_naboru

zasady naboru obowiązujące od 31.08.23 r.

załącznik_nr_1_do_wniosku

załącznik_nr_2_do_wniosku

załącznik_nr_3_do_wniosku

 

22 września 2023 roku, czytelnicy olkuskiej Biblioteki mieli niepowtarzalną okazję spotkać się z pisarzem i fotografem - Filipem Springerem.

Zainteresowani mogą już składać wnioski – propozycje kandydatów do XXII edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

28 września 2023 r. odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie organizowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu w ramach projektu MY Z OLKUSZA.

Dobiegają końca prace remontowo-konserwatorskie na kwaterze żołnierzy z I i II wojny światowej, jaka znajduje się na olkuskim cmentarzu parafialnym.