Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Powiatowa i miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu otrzymała dofinansowanie w wysokości  24 769,00 zł ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

Nazwa zadania

Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet  1,  Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0

Dofinansowano

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

31. lipca obchodzimy 83. rocznicę Krwawej Środy - dramatycznego wydarzenia, jakie miało miejsce w Olkuszu w 1940 roku. Z tej okazji kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku złożyli: Roman Piaśnik - Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz oraz Jan Kucharzyk - Przewodniczący Rady Miejskiej w Olkuszu. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele olkuskich organizacji kombatanckich, społecznych i mieszkańców.

Krwawą Środę poprzedziły wydarzenia, do jakich doszło w nocy z piętnastego na szesnastego lipca 1940 roku, kiedy do położonej na Parczach wilii doktora Juliana Łapińskiego wtargnął włamywacz. Zaskoczony przez zakwaterowanego tam niemieckiego funkcjonariusza oddał w jego kierunku śmiertelny strzał. Hitlerowcy wykorzystali tę sytuacje jako pretekst do akcji odwetowych. Szesnastego lipca Niemcy rozstrzelali na Parczach dwudziestu Polaków. Dwa dni później, 17 lipca 1940 roku spalono dom doktora Łapińskiego.

Po dwóch tygodniach, w nocy z 30 na 31 lipca 1940 roku miasto zostało otoczone kordonami policji, SS i żandarmerii. Trzydziestego pierwszego lipca wszyscy mężczyźni, Polacy i Żydzi w wieku od czternastu do pięćdziesięciu pięciu lat zostali przez Niemców brutalnie wywleczeni z domów i spędzeni na rynek oraz inne place miasta. Towarzyszyły temu rewizje mieszkań i bicie niewinnych olkuszan. W panującym tego dnia upale kazano im leżeć przez długie godziny twarzami na bruku, sadystycznie się nad nimi pastwiono, kopano nie szczędząc razów w głowę. Ze szczególnym okrucieństwem traktowano olkuskich Żydów. Zastrzelono próbującego ucieczki Jana Lupę, młodego pracownika tutejszego magistratu, zginął też Żyd Majer, obywatel amerykański, a dwunastu ciężko pobitych mężczyzn wywieziono do więzienia w Sosnowcu. Jak wynika z relacji, część ofiar Krwawej środy zmarło w następnych dniach.

Więcej o wydarzeniach Krwawej środy można przeczytać w broszurze „Krwawa środa 1940 w Olkuszu (wybór źródeł)”. Broszurę w formie pliku pdf można pobrać tutaj.

 

 

Rozpoczęła się realizacja kolejnych inwestycji drogowych w Olkuszu. Prace tym razem objęły budowę kanalizacji sanitarnej oraz przebudowę ulicy Gwarków na Pomorzanach. W budowie jest również oświetlenie uliczne na Podgrabiu. Są to kolejne etapy drogowej rewolucji, obejmującej realizację remontów kilkunastu ulic z terenu Miasta i Gminy Olkusz.

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz zachęca do skorzystania z dotacji do wymiany starego źródła ciepła na paliwo stałe na kocioł gazowy i modernizację instalacji Co i CWU

Już w sobotę 22 lipca w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbędzie się pierwszy koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2023” pod patronatem Romana Piaśnika Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Sołectwo Kosmolów oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu zapraszają do udziału w Dożynkach Gminnych, które odbędą się w niedzielę 27 sierpnia 2023 r. w Kosmolowie.

Harmonogram zbiórki odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i

Turniej Rycerski na Zamku w Rabsztynie stanowi coroczną wakacyjną atrakcję. Tłumy ludzi ściągają zewsząd, aby wziąć udział w tej niezwykle widowiskowej imprezie.

Zapraszamy we wtorek 1 sierpnia na olkuski Stary Cmentarz, gdzie o godzinie 17:00 rozpoczną się uroczystości 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Aktualizacja: 17.07.2023

W związku z realizacją inwestycji pn.: Budowa kanalizacji sanitarnej na osiedlu Pomorzany: ul. Pomorska, ul. Gwarków i ul. Stary Olkusz wraz z przebudową drogi" informujemy, że w I etapie będą prowadzone następujące prace na ul. Gwarków:

  • roboty rozbiórkowe, ziemne oraz montaż kanalizacji sanitarnej (droga - zaznaczony obszar) od dnia 20.07.2023 r. godz. 7:00

 

Gwarków

Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość

P.P.H.U. BUD-RYS

Ogłoszenie o III turze naboru wniosków na lokale mieszkalne w nowo budowanym budynku wielorodzinnym przy ul. Dworskiej/Kolejowej w Olkuszu

 Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje, że w okresie 03-24 lipca 2023r. prowadzona będzie III tura naboru wniosków na lokale mieszkalne w nowo budowanym budynku wielorodzinnym przy ul. Dworskiej/Kolejowej w Olkuszu.

Inwestor: Olkuskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Kompletne wnioski o zawarcie umowy najmu (w formie papierowej) przyjmowane będą w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu, w Wydziale Geodezji i Gospodarki Mieniem, (Rynek 1, pok. 110-parter) w godz.: pon. od 8.00 do 16.00., wt.-pt. od 7.00 do 15.00 w dniach 03-24 lipca 2023r. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje szczegółowe dostępne pod nr tel. 32 626 01 10.

 

Dokumenty do pobrania:

wniosek

zasady_naboru

załącznik_nr_1_do_wniosku

załącznik_nr_2_do_wniosku

załącznik_nr_3_do_wniosku

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje,

że w okresie 31 lipca - 14  sierpnia 2023r. prowadzona będzie kolejna tura naboru wniosków na lokale mieszkalne

w nowo budowanym budynku wielorodzinnym przy ul. Dworskiej/Kolejowej w Olkuszu.

Inwestor: Olkuskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o.

Kompletne wnioski o zawarcie umowy najmu (w formie papierowej) przyjmowane będą 

w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu, w Wydziale Geodezji i Gospodarki Mieniem, (Rynek 1, pok. 110-parter)

w godz.: pon. od 8.00 do 16.00., wt.-pt. od 7.00 do 15.00 w dniach 31 lipca - 14  sierpnia 2023r.

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje szczegółowe dostępne pod nr tel. 32 626 01 10.

 

Dokumenty do pobrania:

wniosek

zasady_naboru

załącznik_nr_1_do_wniosku

załącznik_nr_2_do_wniosku

załącznik_nr_3_do_wniosku

 

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią Związku Komunalnego Gmin “Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu informujemy,
że od najbliższego weekendu rusza wakacyjna linia sezonowa "BRW".
Linia od dnia 08 lipca, aż do 17 września będzie kursować we wszystkie soboty oraz niedziele i święta
przypadające w tym okresie.
 
Zapraszamy do wspólnej podróży.

Szanowni Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz,

po raz kolejny mam przyjemność zaprezentowania zasad Budżetu Obywatelskiego Olkusza. Jest to inicjatywa, która trwale zmobilizowała naszą społeczność i przynosi piękne efekty. Dziękuję za zaangażowanie wszystkich Państwa w dotychczas realizowanych edycjach.

Dziś pracujemy nad realizacją zwycięskich projektów z Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok, a już teraz zachęcam do składania wniosków do kolejnej – już siódmej edycji. Jestem przekonany, że Państwa zaangażowanie i dobre pomysły przyczynią się do powstania wielu cennych inicjatyw.

Z wyrazami szacunku  

/-/ Roman Piaśnik           

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz