Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

W ramach Polskiego Ładu rozpoczęły się przebudowy ul. Armii Krajowej i ul. Nullo w Olkuszu. Przy ul. Krucza Góra w budowie jest natomiast oświetlenie. Są to kolejne etapy drogowej rewolucji, obejmującej realizację remontów kilkunastu ulic z terenu Miasta i Gminy Olkusz.

W połowie lipca wejdzie w życie ustawa o aplikacji mObywatel, która wprowadzi nowy środek tożsamości – mDowód.

mDowód (cyfrowy dokument tożsamości) to kolejny, obok dowodu osobistego i paszportu, dokument, którym możesz potwierdzić swoją tożsamość na terenie Polski.

mDowód to nowy elektroniczny dokument tożsamości ważny w Polsce. mDowód nie jest cyfrową wersją dowodu osobistego. Dokumenty różnią się serią i numerem, datą wydania i ważności.

Od momentu wejścia w życie ustawy, obywatel nie będzie musiał nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymuje się mDowodem.

Możliwość weryfikacji mDowodu w aplikacji mObywatel będzie możliwa od połowy lipca 2023 r.

Od tego momentu obywatel nie będzie musiał nosić ze sobą dowodu osobistego w tradycyjnej formie – wystarczy, że wylegitymuje się mDowodem dostępnym w aplikacji mObywatel, którą ma w swoim smartfonie.

To zupełnie nowy i bezpieczny sposób potwierdzania swojej tożsamości – z wykorzystaniem kodu QR.

 

Projekt ustawy o aplikacji mObywatel

W najbliższym czasie Gmina Olkusz rozpocznie prace remontowo-konserwatorskie na kwaterze żołnierzy z I i II wojny światowej

23 czerwca rozpoczął się czas wypoczynku dla uczniów kończących rok szkolny 2022/2023. Uroczyste Miejsko-Gminne obchody tego szczęśliwego dnia miały miejsce w Szkole Podstawowej w Kosmolowie. Były świadectwa z paskami, gratulacje, życzenia udanych wakacji, wszechobecne uśmiechy, ale także chwile wzruszeń.

Co roku burmistrz Olkusza Roman Piaśnik wręcza nagrody najlepszym młodym naukowcom, sportowcom i artystom z Gminy Olkusz. Jest to forma uhonorowania przedszkolaków i uczniów za ich wybitne osiągnięcia oraz podziękowania nauczycielom za ponadprzeciętny wkład w kształcenie olkuskiej młodzieży. Nagrody rzeczowe i dyplomy laureaci konkursów i olimpiad odebrali tuż przed wakacjami.

Już niebawem pasażerowie Związku Komunalnego Gmin “Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu będą mogli skorzystać z nowych linii autobusowych. Planowane zmiany już od początku lipca usprawnią dojazd do zamku w Rabsztynie       w czasie sezonu turystycznego. Od września zostaną natomiast przywrócone kursy autobusowe w niedziele i święta po godzinie 15:00, które zostały zawieszone w związku z obowiązującą w całym kraju pandemią koronawirusa.

Aktualizacja: 16.06.2023

W związku z realizacją inwestycji przebudowy ul. Nullo informujemy, że będą prowadzone następujące prace:

  • przebudowa jezdni asfaltowej, chodników z kostki brukowej, budowy odwodnienia drogi i przebudowa kanalizacji sanitarnej od dnia 21.06.2023 r.

Armii Krajowej

Za utrudnienia przepraszamy.

P.P.H.U. BUD-RYS

Aktualizacja: 16.06.2023

W związku z realizacją inwestycji przebudowy ul. Armii Krajowej informujemy, że w I etapie będą prowadzone następujące prace:

  • przebudowa jezdni asfaltowej z obustronnymi krawężnikami oraz przebudowa istniejącego chodnika od dnia 21.06.2023 r.

Armii Krajowej

Za utrudnienia przepraszamy.

P.P.H.U. BUD-RYS

Uczniowie rozpoczęli już upragnione wakacje. Jeśli ktoś spędza wakacyjny czas w domu, to może skorzystać z bogatej oferty różnorodnych i ciekawych zajęć, jaką przygotowały olkuskie placówki.

Tradycyjnie w pierwszy weekend lipca zapraszamy pod mury rabsztyńskiej warowni, gdzie będzie rozbrzmiewać szczęk oręża i bitewny zgiełk, który przeniesie nas w czasy średniowiecza.

W dniu 12 czerwca 2023 roku zmarł Andrzej Drapacz – radny Rady Miejskiej w Olkuszu czterech kadencji.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 15 czerwca o godzinie 14:00 w domu przedpogrzebowym w Olkuszu.